Czego szukasz?


Kategorie


Książka

fragment okładki/ wyd. Prószyński Media

Książka

Zmienny nurt życia, czyli rodzinna saga w „Domu na Skraju Nocy” Catherine Banner [recenzja]

24 stycznia 2017

W książce przeplata się spokojna wyspiarska codzienność z magicznymi legendami, i nie mam tu na myśli fantastycznej magii, tylko zakorzenione głęboko wierzenia ludowe.

Saga rodzinna, po którą udało mi się sięgnąć tym razem, płynie zmiennym tempem niczym nurt życia jej bohaterów. Historię opisaną w powieści „Domu na Skraju Nocy” Catherine Banner zapoczątkowuje Amadeo Espositio – pochodzący z Florencji podrzutek, chcący rozpocząć pracę lekarza na wyspie Castellamare. I właśnie Castellamare oraz historie kolejnych członków rodziny znajdują się w centrum całej opowieści, a klamrami kompozycyjnymi stały się legendy spisane przez Amadeo w swoim notesie.

Protoplasta rodu Espositiów od początku boryka się z nieprzewidywalnością losów, które go czekają. Na wyspie rodzi się jednej nocy dwoje dzieci z dwóch różnych matek i niestety Amadeo zostaje posądzony o to, że jest ojcem obojga. To oskarżenie, potęgowane dodatkowo przez małą włoską społeczność, będzie ciążyć na całym rodzie latami, będzie także źródłem coraz to nowych zmian w jego życiu. Jedną z nich jest przeprowadzka do rozpadającego się domu, który stanie się osią istnienia dla czterech pokoleń. Dom na Skraju Nocy, bo właśnie o nim mowa, będzie ulegał kolejnym remontom i pomysłom zagospodarowania: od baru przez bibliotekę aż do centrum kulturalnego wyspy. I zawsze już  będzie nosił w sobie tajemnice swoich mieszkańców.

Castellamare jest małym światem, do którego podejść można w dwójnasób: akceptując go takim, jaki jest, lub z niego uciekając.

Trzeba przyznać, że autorka bardzo ciekawie nakreśliła postacie przewijające się na kartach powieści. Na szczególne zainteresowanie zasługuje Maria-Grazia, córka Amadea, która łamie wiele stereotypów panujących w okresie jej życia, dotyczących osób nie w pełni sprawnych ruchowo, a także generalnie kobiet w społeczeństwie. Pomimo defektu nóg i przymusu chodzenia w metalowych szynach – a co się z tym wiąże – wielu upokorzeń, Maria-Grazia zdobywa wykształcenie i wyrasta na zdecydowaną kobietę zarządzającą Domem na Skraju Nocy. Jej zaradność, hart ducha oraz niezłomność wyróżniają ją na tle mieszkańców wyspy.

W „Domu na Skraju Nocy” obserwujemy przemiany i problemy, które obejmują okres prawie stu lat, małej społeczności na wyspie w dużym stopniu odizolowanej od świata. I choć mieszkańcy odczuwają skutki kolejnych wojen, Wielkiego Kryzysu i postępu technologicznego, to przyjmują je na swój sposób. Przez te wszystkie lata wierzą w cuda (np. ten o Człowieku z Morza) i co roku celebrują procesję świętej Agaty, patronki wyspy. W książce przeplata się spokojna wyspiarska codzienność z magicznymi legendami, i nie mam tu na myśli fantastycznej magii, tylko zakorzenione głęboko wierzenia ludowe.

Castellamare jest małym światem, do którego podejść można w dwójnasób: akceptując go takim, jaki jest i działając w obrębie społeczności, lub buntując się i – z ciekawości lub z lęku – z niego uciekając. Wyspa jest jak magnes: obcokrajowców przyciąga swoją urodą i historią związaną z odkryciami archeologicznymi. Jednak przez te niemal sto lat, jeśli przyjrzymy się jej rdzennym mieszkańcom, jedynie Lena (wnuczka Marii-Grazi) wybrała powrót na wyspę. Warto dodać, że decyzję podjęła świadomie i z pełną akceptacją, jako własną drogę, a nie jako ucieczkę od nowo poznanego świata.

„Domu na Skraju Nocy” Catherine Banner to pozycja zdecydowanie dla fanów sag rodzinnych i opowieści z historią w tle. Banner pełnymi garściami czerpie ze źródeł historycznych i podań ludowych, co zaskakuje przy głębszej analizie i jest dodatkową wartością powieści. Książki najlepszej do powolnej lektury, ponieważ tylko wtedy można ją prawdziwie smakować. Pełnej wątków i emocji, które po przeczytaniu ostatniej strony wciąż zostają w czytelniku.

źródło wyd. Prószyński i S-ka

Tytuł: Dom na Skraju Nocy
Autor: Catherine Banner
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 536
Data wydania: 6.10.2016