Czego szukasz?


Kategorie


Historia

Adolf Hitler na Westerplatte / Fot. archiwum ks. Wawrzyńca Markowskiego

Historia

Zapomniane epizody II wojny światowej

19 czerwca 2015

„Wojna zaczęła się dla Niemców o 5-6 lat za wcześnie. Postawili więc na wojnę krążowniczą i nieograniczoną wojnę podwodną” – komentuje ks. Wawrzyniec Markowski.

 

W lipcu nakładem Wydawnictwa Oskar ukaże się „Burza nad Atlantykiem. Tom 2”, autorstwa Andrzeja Perepeczki oraz Wawrzyńca Markowskiego.

Od czerwca 1940 roku do maja 1941 roku walka o panowanie na wodzie rozpoczęła się na dobre, a utrzymanie szlaków komunikacyjnych stało się kluczowe dla aliantów i państw osi.

Po I tomie „Burzy nad Atlantykiem” czas na kontynuację kultowej serii. Tym razem Andrzej Perepeczko i ks. Wawrzyniec Markowski zabierają nas w militarno-morską podróż od czerwca 1940 roku do maja 1941 roku. Walka o panowanie na wodzie rozpoczęła się wówczas na dobre, a utrzymanie szlaków komunikacyjnych stało się kluczowe dla aliantów i państw osi. Burza nad Atlantykiem. Tom 2 (Wydawnictwo Oskar) przybliża wydarzenia, które po latach znalazły się w cieniu lądowych i powietrznych epizodów II wojny światowej. Ewakuacja sprzymierzonych spod plaż Dunkierki, szczyt potęgi U-bootów i jej zmierzch czy początek rajdu pancernika „Bismarck” – to tylko niektóre z historii, jakie czytelnik znajdzie w książce. Opisuje ona zwrotny etap kampanii atlantyckiej, w którym marynarka Rzeszy zaczęła coraz wyraźniej przegrywać starcie z Royal Navy.

Jak stwierdza ks. Markowski, „wojna zaczęła się dla Niemców o 5-6 lat za wcześnie […] postawili więc na wojnę krążowniczą i nieograniczoną wojnę podwodną”. Do połowy 1940 roku taktyka ta sprawdzała się doskonale, ale inwazja na Norwegię poważnie nadwyrężyła siły Kriegsmarine… Wartościowym uzupełnieniem publikacji są wspomnienia i relacje bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń: polityków, dowódców i marynarzy.

Link do książki – http://maszoperia.org/ii-wojna-swiatowa/1420-burza-nad-atlantykiem.html

Informacja o autorach:

Andrzej Perepeczko to gdańszczanin o lwowskich korzeniach, marynarz, profesor Akademii Morskiej w Gdyni, historyk, literat. Na statkach przemierzył Afrykę, obie Ameryki i Azję. Jest autorem wielu książek, m.in. Bój o Atlantyk, O panowanie na Morzu Śródziemnym, Morze Śródziemne w ogniu. W 2008 roku ukazał się wywiad-rzeka z nim – Serwus, panie chief!

Wawrzyniec Markowski
to pastor, historyk, członek Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i Stowarzyszenia Lastadia. W swojej pracy badawczej zajmował się m.in. (wraz z profesorem Pawłem Wieczorkiewiczem) historią marynarki wojennej ZSRR i Floty Bałtyckiej.

 

Burza. Tom II

Autor: Andrzej Perepeczko, Wawrzyniec Markowski
Tytuł: Burza nad Atlantykiem. Tom 2.
Wydawnictwo: Oskar
Premiera: lipiec 2015

<p><strong>Wydawnictwo Oskar</strong></p> <p>ul. Otwarta 5a,<br /> 80-169 Gdańsk</p> <p><a href="http://www.wydawnictwooskar.pl" target="_blank">www.wydawnictwooskar.pl</a><br /> <a href="http://www.maszoperia.org" target="_blank">www.maszoperia.org<br /> </a></p> <p> </p>