Czego szukasz?


Kategorie


Historia

"Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856"-fragment okładki / materiały Wydawnictwa Oskar

Historia

Z wiślanej delty. Szkice z podróży 1856

10 kwietnia 2016

Po raz pierwszy w Polsce wydana została relacja z podróży Ludwiga Passarge. Przed ponad 150 laty Niemiec ten przemierzał miejsca niezwykłe, gdzie przez stulecia zgodnie żyli przedstawiciele różnych narodowości.

Tam, gdzie kończy się rzeka, a zaczyna morze” – tak często określana jest delta Wisły. Miejsce niezwykłe, gdzie przez stulecia zgodnie żyli przedstawiciele różnych narodowości i grup etnicznych: Polacy, Niemcy, Żydzi, Kaszubi i Holendrzy. Wprawdzie ten wielokulturowy tygiel należy już do przeszłości, ale pozostaje nam dostępny dzięki źródłom: zdjęciom, dokumentom, wspomnieniom. Jedną z najciekawszych, a dotychczas szerzej nieznaną, relacji opisujących ten region stworzył niemal 150 lat temu wschodniopruski Niemiec – Ludwig Passarge. Jego liczne podróże po „małej ojczyźnie” zaowocowały bowiem książką, której pierwsze polskie wydanie ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa Oskar. Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856 to publikacja, która przenosi czytelnika do II połowy XIX wieku. Świata, w którym sąsiadują ze sobą nowoczesne gdańskie kamienice i prototyp dorożki – taradajki, a w tle widzimy bogactwo regionalne Żuław, z wysuwającą się na plan pierwszy wyjątkową siecią kanałów. Wszystko zaś okraszone filozoficznymi dygresjami, z których wiele zachowało aktualność do dziś. Jak stwierdza znany gedanista, Andrzej Januszajtis, „lektura tej książki jest jak przyjemny spacer z mądrym przewodnikiem, odsłaniającym naszym oczom pełnię piękna naszych stron”.

Fragment tekstu – Schilling opowiada, iż podczas jego pierwszego pobytu w Gdańsku zdawało mu się, jakby domy tego miasta były ze szkła. I rzeczywiście, wrażenie, jakie odnosimy spacerując po ulicach Gdańska, jest tak cudowne i całkowicie nadzwyczajne, iż z trudem tylko możemy sobie uświadomić przyczynę tak osobliwych odczuć. Jaka jest przyczyna tego dziwnego wrażenia? Jest nią harmonia. […] Tam, gdzie z dala od wszelkiej nieregularności i dezintegracji wyraża się duch porządku, jedności i harmonii, gdzie widoczna jest – jak w szeregach tych przecudnych domów – dusza świetnej epoki – tam można jeszcze doświadczyć owego podniosłego, pokój niosącego wewnętrznego odczucia; gdyż oddychamy wtedy powietrzem, w którym drżą tony harmonijnego trójdźwięku piękna.

z-wislanej-delty-wyd-oskar

Tytuł: Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Maolbork. Szkice z podróży 1856
Autor: Ludwig Passarge
Wydawnictwo: Oskar
Ilość stron: 376
Rok wydania: 2016

KUP KSIĄŻKĘ

mk
Author

mk

<p>Redakcja</p>