Czego szukasz?


Kategorie


Książka

Dziekan. Autobiografia - fragment okładki / Wydawnictwo Akurat

Książka

Wspomnienie o murawie

17 sierpnia 2015

Dariusz Dziekanowski, były piłkarz, który był równie utalentowany jak niespełniony, w swojej niedawno wydanej autobiografii opowiada o karierze pełnej wzlotów i upadków.

Kariera Dziekana dość pechowo rozkwitła w czasie, gdy polski futbol wkraczał w okres posuchy. Po serii udanych występów na arenie międzynarodowej – bo kto by nie pamiętał wiecznie odgrzewanych przez media sukcesów z ’72, ’74 czy ’76 –  nastąpił kryzys i na medal naszym reprezentantom przyszło czekać całe (jak długie się wtedy wydawały) sześć lat. Gdy w 1986 Dziekanowski wraz z kolegami mieli powtórzyć lub poprawić sukces brązowego medalu poprzednich mistrzostw świata, nikt się nie spodziewał, że mało udany występ zakończony w 1/8 rozgrywek będzie ostatnim na arenie mistrzostw na następnych lat szesnaście.

Na arenie klubowej o „Jackim” było głośno ze względu na występy, nieprzejednany charakter i rekordowy swego czasu transfer, którym przysporzył sobie więcej przeciwników niż fanów. Późniejsze międzynarodowe transfery, bardziej lub mniej udane, stworzyły z dobrego piłkarza piłkarza doświadczonego i chętnego dzielić się swoją wiedzą.

„Dziekan” to pozycja szczególna dla fanów piłkarza, ale też i zwykłych pasjonatów piłki kopanej. Chociaż bez statystyk, jest to autobiografia pro-sportowa, niewiele tu o życiu osobistym czy pozapiłkarskim. Książka jest szczera w swoim wyrazie, ale należy zaznaczyć, że chociaż Dziekanowski dzieli się swoimi wspomnieniami z szatni i boiska, również tymi niemiłymi, zdarza mu się kulturalnie ominąć nazwiska osób nieszczególnie mu wówczas przychylnych. Głos autora słychać wyraźnie w każdym rozdziale, choć brzmi to czasem chaotycznie, gdy autor przerywa aktualny wątek, by nawiązać do innej części książki.

Na podziwianie boiskowego Dziekana spóźniłam się o całe pokolenie. Jako cząstka generacji Y Dziekanowskiego znam z jego działań pozaboiskowych: roli trenera, komentatora, wreszcie radnego. Z tego względu jego autobiografia przybliża mi realia futbolu, którego nie dane mi było podziwiać naocznie, a to zawsze, zawsze jest wartością pozytywną.

dziekan-autobiografia-wyd-akurat

Tytuł: Dziekan
Autor: Dariusz Dziekanowski
Wydawnictwo: Akurat
Liczba stron: 432
Premiera: maj 2015

Mag
Author

Mag