Czego szukasz?


Kategorie


Architektura & Design

Wroclove Design 2016 / materiały prasowe

Architektura & Design

Wroclove Design – festiwal dobrych projektów

7 kwietnia 2016
Termin wydarzenia:
18.05.2016
- 22.05.2016

Dobre wzornictwo i nowe technologie – w dniach 18-22 maja odbędzie się Wroclove Design. Jednym z gości będzie Robert Majkut, zaliczany do grona najważniejszych europejskich designerów.

 

 

FOR SALE: DESIGN, hasło 3. edycji Wroclove Design, stanie się pretekstem do zastanowienia się nad znaczeniem designu we współczesnym świecie – świecie na sprzedaż. Sprowokuje także do podjęcia próby odnalezienia równowagi między potrzebami, a skalą ich zaspakajania.

Od 18 do 22 maja 2016 zaprezentujemy nie tylko dobre wzornictwo i nowe technologie, ale będziemy też zachęcać do aktywnego uczestnictwa w warsztatach, wykładach oraz spotkaniach. Zapraszamy do opuszczonej, niezagospodarowanej części centrum handlowego w Bielanach Wrocławskich, aby razem z gośćmi i uczestnikami festiwalu, pomyśleć i porozmawiać o przyczynach oraz skutkach konsumpcjonizmu, a przede wszystkim o roli dobrego designu w świadomym konsumowaniu.

Wroclove Design 2016 / materiały prasowe

Wroclove Design 2016 / materiały prasowe

Konsumujemy – to bezsprzeczne, ale czy robimy to świadomie? Kuszą nas reklamy, tabliczki FOR SALE, kolory, odpowiednia ekspozycja produktów i niekończące się nowości rynkowe. Idealny konsument (czy może konsumpcjonista?) jest ciągle “głodny”, ponieważ jego potrzeby wciąż się namnażają, a więc nieustannie pobudzają produkcję. Można zapytać: co w tym złego? A no choćby to, że trochę straciliśmy kontrolę. Dążąc do własnego zaspokojenia, zapominamy o otaczającym nas świecie. A gdyby tak dołożyć go do tego pewną dozę świadomości?

Skoro design też jest na sprzedaż, to jakie jego cechy lub właściwości mogą zamienić nas w konsumentów świadomych? W którym miejscu na osi z dwoma krańcowymi punktami: produkt masowy i dzieło sztuki, umieścić DESIGN? Czy to właśnie ta dziedzina może okazać się lekiem na szaleństwo nabywania coraz to nowszych dóbr?

Na 5 majowych dni (18-22 maja 2016) przemienimy opuszczoną galerię handlową w Bielanach Wrocławskich w centrum designu. Ekspozycję podzielimy na 7 festiwalowych stref: KIDS, ARTS&CRAFTS, POSTMORTAL, FRESH, TECHNOLOGY, FOOD DESIGN, SPORT&RELAX. Przestrzeń każdej z nich wypełnimy wystawami oraz przedmiotami stworzonymi przez uznanych projektantów.

Na 3. edycję Wroclove Design składają się m.in. wystaw, wśród nich, m.in.: Austrian Design Explosion – prezentacja 150-lat austriackiego designu, czyli wyjątkowego na skalę światową połączenia fascynacji technologią, kreatywnego podejścia do materiałów i poetyckości. Stworzona przez Instytut Designu Kielce ekspozycja MUST EAT, której celem jest zwrócenie uwagi na kwestię nieuzasadnionego kupowania i spożywania nadmiernej ilości jedzenia, przesadnego przywiązywania wagi do jego estetyki, a także na charakter wpływu mediów na to co i w jaki sposób jemy.

Pieniądze a Design – wystawa autorstwa czeskiej grupy twórczej OKOLO obrazuje relacje pieniędzy z kreatywną twórczością z różnych punktów widzenia. Ekspozycja nie będzie dotyczyła jedynie formy graficznej pieniędzy, ale także kwestii ich wartości w środowisku designerskim, przyszłości i przeszłości środków płatniczych czy form oszczędzania, wydawania. Wystawa PROCES stworzona we współpracy Grynasz Studio z Małgorzatą Koralewską wykorzystuje różne polskie wdrożenia, aby na ich przykładzie zaprezentować poszczególne etapy procesu produkcji, czyli pracę projektanta z inwestorem, sposób rozwijania koncepcji oraz efekt końcowy – gotowy produkt.

Wroclove Design to okazja do przyjrzenia się pojedynczym obiektom m.in. Mikifonowi, czyli audiowizualnej rzeźbie stworzonej przez polski kolektyw panGenerator na zlecenie Disneya, najmniejszemu na świecie samolotowi Flaris Lar 1 czy serii 1-minutowych filmów OKOLO Minute przedstawiających znane przedmioty w niecodziennym świetle.

wdf2016_flaris

Wroclove Design 2016 / materiały prasowe

 

wdf2016_austrian_design_explosion

Wroclove Design 2016 / materiały prasowe

 

A to dopiero początek!

W programie festiwalu znajdą się również wydarzenia towarzyszące, czyli warsztaty, dyskusje i wykłady. Spotkać będzie można m.in.: Roberta Majkuta, czyli jednego z najważniejszych europejskich designerów, twórcę Studia Robert Majkut. Jego wypracowany styl i konsekwencja w podejściu do projektowania sprawia, że jest rozpoznawalny jako twórca miejsc oraz produktów o wyjątkowym charakterze;  Dr Annę Vonhausen, która jest inicjatorką marki VANK nagrodzonej dwoma nagrodami IF Design Award 2016; Ingrid Sollecia, rzeźbiarkę i artystkę ze Szwajcarii. Jej prace zawsze wychodzą poza ustalone granice, lokują się między projektowaniem a sztuką współczesną. Jej najnowsze dzieło to Nolita; Pia Interlandi zajmującą się projektowaniem mody pośmiertnej. Pochodzi z Australii, a w swoich pracach często wykorzystuje śmierć jako koncepcję naukową i psychologiczną. Od 2012 roku rozpoczęła działalność odzież dla Grave – projektowanie biodegradowalnych szat pośmiertnych z udziałem rodziny klienta. Pia zobaczymy w strefie POSTMORTAL; Uwe Rada to mieszkający w Berlinie dziennikarz i publicysta. W 2015 roku ukazała się jego książka “Odra. Życiorys pewnej rzeki”, a w tym roku do księgarń trafi publikacja “Wrocław i Berlin. Historia wzajemnych oddziaływań”. Jego osoba ściśle łączy się z festiwalową strefą FRESH.

3. edycja Wroclove Design łączy się z wydarzeniami specjalnymi: 4 edycją “FRESH DESIGN – Młoda Europa o Designie” i “KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń” oraz Seminarium “Design dla Biznesu”. Pierwsze to interdyscyplinarne warsztaty dla studentów kierunków projektowych i artystycznych z Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Węgier oraz Słowacji. Najważniejsze elementy projektu, wystawa dorobku jego uczetsników, finałowa otwarta obrona prac warsztatowych oraz zamykająca debata publiczna z udziałem gości specjalnych realizowane będą w festiwalowej strefie FRESH. Więcej znajdziecie na www.freshdesign.edu.pl.

Pozytywnie zaskoczy finał  2. edycji “KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń” oraz interaktywna wystawa edukacyjna dla małych i dużych. W jej przestrzeni pojawią się m.in. unikalne prototypy, których koncepcje powstały dzięki współpracy dzieci z uznanymi polskimi projektantami, mnóstwo zadań i zagadek edukacyjnych czyli dużo dobrej nauki poprzez zabawę. Szczegóły projektu na www.kidsdesignspace.pl.

19 maja, zapraszamy na kolejna odsłonę Seminarium “Design dla  biznesu”. Swoim doświadczeniem podzielą się m.in. Robert Majkut, Andrea Bandirali (Emo Design), Marcin Maciejewski (Studio Sokka) czy Michael Schneider (designschneider).

 

Informacje i program:  www.wroclovedesign.pl, a także profil na Facebooku

Kanał Wroclove Design na YouTube

wroclovedesign_2016_palakt_poziom

mk
Author

mk

<p>Redakcja</p>