Czego szukasz?


Kategorie


Książka

fragment okładki/ wyd. SQN

Książka

Wiktoriańska Anglia i nekromancka magia, czyli Clovis LaFay w akcji [recenzja]

13 października 2016

Sama perspektywa powieści fantastycznej osadzonej w czasach wiktoriańskiej Anglii może wywołać gęsią skórką, a jeżeli dodamy jeszcze do tego nekromancję, to mamy do czynienia z wybuchową i magiczną mieszanką. Anna Lange w książce „Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu” sięga po fantastyczne elementy, ale też bawi się konwencją powieści detektywistycznej.

Od pierwszego wejrzenia zakochałam się w okładce nowej powieści z serii Imaginatio wydawnictwa SQN. Odpowiednio mroczna, tłoczona z tyłem stylizowanym na szpaltę gazety z XIX wieku. Już po spojrzeniu na książkę nabyłam przeświadczenia, że wciągnie mnie od pierwszej strony. I nie pomyliłam się…

Akcja powieści w większości została osadzona w wiktoriańskiej Anglii, kiedy to Scotland Yard przeżywał swój rozkwit. I tu fani Sherlocka Holmesa zacierają ręce, choć w tej powieści mamy do czynienia ze znacznie większą dawką magii niż w sławnym cyklu. W książce Anny Lange obserwujemy pracę Podwydziału Spraw Magicznych Londyńskiej Policji Metropolitalnej, na którego czele staje John Dobson, wcześniej porucznik Artylerii Jej Królewskiej Mości.

Historia opowiedziana jest z perspektywy głównie trzech osób: Clovisa LaFaya, Johna Dobsona oraz Alicji Dobson, siostry nadporucznika o wysokim potencjale magicznym, która szkoli się na kursie magii leczenia. Ponadto powieść biegnie dwutorowo, ponieważ wydarzenia dziejące się w 1873 roku przeplatają się z retrospekcjami.  Od pierwszych stron poznajemy tajemniczego nekromantę, Clovisa, który jest synem zmarłego hrabiego Bedford parającego się czarną magią. Dorastający w wyższych sferach, uciekający przed piętnem rodzinnych sekretów, znienawidzony przez brata i ciągle szukający własnego miejsca na ziemi Clovis zaczyna współpracę z Podwydziałem Spraw Magicznych.

W „Magicznych aktach Scotland Yardu” autorka prezentuje rzadziej spotykane podejście do magii. Jest ona dopełnieniem rzeczywistości, częścią istniejącego świata, tak jak obecnie elektronika.

Młody LaFay, pomimo konotacji z czarną magią i istotami, które należy egzorcyzmować, budzi moją głęboką sympatię. Jego dylematy moralne są specyficzne i niezwykle logiczne. Był wielokrotnie zraniony, wcześnie stracił matkę i został odrzucony przez resztę rodziny. Przez to, że Clovis widział, jak bardzo może zniszczyć kobietę związanie się z nieodpowiednim mężczyzną, jest bardzo ostrożny w swoich uczuciach i aż śmieszny ze swoim honorem. Clovis nie raz chowa się za potencjałem magicznym, za wiedzą i umiejętnościami, ale magia nie może uchronić go przed emocjami.

W „Magicznych aktach Scotland Yardu” autorka prezentuje rzadziej spotykane podejście do magii. Jest ona dopełnieniem rzeczywistości, częścią istniejącego świata, tak jak obecnie elektronika. Każdy człowiek, niezależnie od statusu społecznego, może posiadać potencjał magiczny, jednak tylko ci, których na to stać, mogą rozwijać swoje umiejętności. Mimo to system edukacji pozwala niektórym jednostkom nawet z biedniejszych rodzin pogłębiać wiedzę w elitarnych szkołach dzięki stypendiom bądź indywidualnym lekcjom. Tego typu osobą jest John Dobson, który para się kinemacją i korzysta z możliwości rozwoju, pomimo słabej sytuacji materialnej. Dzięki temu Clovis i John poznają się jeszcze za czasów szkolnych.

Książka Anny Lange wciąga od pierwszych stron i, dzięki dynamicznej akcji, nie nudzi się aż do ostatnich. Sceny magicznych pojedynków przeplatają się ze wspomnieniami, z rozważaniami natury moralnej, ale też z wątkami romantycznymi. W powieści odnajdzie się pewnie najlepiej ten, kto lubi lekką fantastykę, bo wątków z różnych gatunków literackich autorka nam nie szczędziła. Opowieści o Clovisie LaFayu jest dobrze skonstruowana i zapewni niejeden wieczór wciągającej rozrywki.

Anna Lange to jedynie pseudonim autorki, która jest doktorem habilitowanym w dziedzinie chemii zatrudnionym na stanowisku profesora nadzwyczajnego na jednej z warszawskich uczelni wyższych. Jest to dość ciekawe połączenie, ponieważ wydawałoby się, że zainteresowania autorki kompletnie nie współgrają z jej pisarstwem. Powieść, która jest jej debiutem, zapowiada ciekawą i fascynującą karierę pisarską.

Clovis LaFay

Autor: Anna Lange
Tytuł: Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu
Ilość stron: 448
Data wydania: 17 sierpnia 2016
Wydawnictwo: SQN