Czego szukasz?


Kategorie


Architektura & Design

materiały prasowe

Architektura & Design

Typowe polskie blokowisko, a przyciąga artystów z całego świata

12 czerwca 2015

To unikalna w skali Polski, a nawet Europy kolekcja. Niebawem do 49 murali dołączą kolejne. 

 

Gdańskie osiedle Zaspa słynie z gigantycznych murali. Malunki na ścianach bloków widać z dużej odległości. Mieszkańcy sąsiadujących ze sobą bloków mają z okien widok m.in. na Jana Pawła II, Wałęsę, Miłosza, jest też wielki robot, rzymskie Koloseum oraz wiele kompozycji abstrakcyjnych. Najstarsze murale powstały w 1997 roku. Cieszą się tak duża sympatią mieszkańców Trójmiasta i turystów, że powołano 30 okolicznych mieszkańców do pełnienia roli przewodników, którzy w sezonie, choć nie tylko, prowadzą zainteresowane grupy trasą gdańskich murali. Malowidła mają swoją stronę www i profil na Facebooku.

Kolekcja 49 murali niebawem powiększy się o kolejnych 5. Pod koniec czerwca już po raz siódmy do Gdańska przyjadą artyści z całego świata, by podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art stworzyć na gdańskiej Zaspie kolejne, wielkoformatowe obrazy. W tym roku zaproszono do współpracy artystów z Hiszpanii, Urugwaju, Grecji, Rosji i Polski. Hasło tegorocznego Festiwalu Monumental Art to „Każdy dzień jest ważny”. Prace na rusztowaniach rozpoczną się 29 czerwca, a wernisaż z muzyką na żywo i prezentacją murali przez artystów odbędzie się 10 lipca na Zaspie.

W tym roku zaproszono do współpracy artystów z Hiszpanii, Urugwaju, Grecji, Rosji i Polski. Hasło tegorocznego Festiwalu Monumental Art to „Każdy dzień jest ważny”.

Szlakiem murali oprowadzają mieszkańcy – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy podczas bezpłatnych spacerów opowiadają anegdoty dotyczące powstania murali, przybliżają biogramy i prace artystów, założenia architektoniczne osiedla i historie jego powstania wszystkim zainteresowanym osobom.
Murale 7. edycji Monumental Art namalują: David de La Mano i Pablo Sanchez Herrero z Hiszpanii, Rustam Qbic z Rosji, Kolektyw Licuado i Alfalfa z Urugwaju, SAME 84 z Grecji i duet Monstfur z Polski. Nowe prace powstawać będą przy ul. Skarżyńskiego 4a, Pilotów 12f, Pilotów 13 g, Pilotów 16a i Nagórskiego 9a. Artystom asystować będą dwaj adepci sztuki muralu z Kiszyniowa – Radu Dumbrava i Filip Orlov oraz osoby z Gdańskiej Szkoły Muralu.

O tym, czym będą inspirować się artyści opowiada kurator Monumental Art, Piotr  Szwabe: – Każda chwila i moment z dnia są ważne, by móc iść drogą prowadzącą do szczęścia, by przeżywać i uczyć się życia, doceniać zwykłą codzienność, w której trzeba nauczyć się „wynajdować” poezję, smak dnia w dziwnym pogmatwanym świecie pełnym zagrożeń i zawiści.

Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art jest wydarzeniem cyklicznym, które organizowane jest do 2016 roku. Do roku 2011 towarzyszył kandydaturze Gdańska do Europejskiej Stolicy Kultury, w kolejnych latach kontynuowany jest przez Instytut Kultury Miejskiej. Celem Festiwalu jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz zbudowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe vel Pisz, a koordynatorką Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Organizatorem festiwalu jest Instytut Kultury Miejskiej.

 

materiały prasowe