Czego szukasz?


Kategorie


Historia

"Titanic. Pamiętna noc" - fragment okładki / materiały prasowe

Historia

„Titanic. Pamiętna noc” [premiera]

15 kwietnia 2016

Najważniejsza książka poświęcona tragedii Titanica, bez której nie byłoby słynnego filmu Jamesa Camerona. Po raz pierwszy w polskim wydaniu.

Titanic w Southampton / Źródło: domena publiczna [commons.wikimedia.org]

Titanic w Southampton / Źródło: domena publiczna [commons.wikimedia.org]

Walter Lord, autor książki „Titanic. Pamiętna noc” przenosi nas na pokład tonącego statku, opisując minuta po minucie przebieg dramatycznej nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku z perspektywy mostku kapitańskiego, salonów pierwszej klasy i kajut pasażerów tłoczących się na najniższych pokładach. Pokazuje akty heroicznej odwagi i tchórzostwa. Pełna emocji opowieść pozwala czytelnikowi poczuć się jednym z pasażerów legendarnego transatlantyku, który miał być niezatapialny.

Pełna emocji opowieść pozwala czytelnikowi poczuć się jednym z pasażerów legendarnego transatlantyku, który miał być niezatapialny.

Lord latami zbierał materiał do książki. Żyło jeszcze wówczas wielu naocznych świadków, którzy przeżyli zatonięcie statku. Lord rozmawiał z 63 z nich i właśnie na podstawie tych opowieści napisał świetną książkę z kategorii non-fiction. Sam był zafascynowany losem Titanica, jako dziecko płynął bliźniaczym liniowcem Olympic.

Ujęcie historii Titanica przez pryzmat ludzi, którzy nim płynęli, poruszyło mnie. To opowieść o schyłku pewnej epoki – w modzie, designie i kulturze bycia, w której podział klasowy wyraźnie dzielił społeczeństwo pod względem majętności, urodzenia i konwenansów.

Tomasz Ossoliński, projektant mody, ambasador wystawy TITANIC. THE EXHIBITION

Walter Lord: To opowieść o schyłku pewnej epoki – w modzie, designie i kulturze bycia

Nawet jeśli losy największego statku ówczesnego świata, zwodowanego w 1911 roku Titanica, niespecjalnie nas interesują, „Pamiętną noc” Waltera Lorda warto przeczytać – to świetnie napisana powieść. Autor zbierał materiały do niej na początku lat 50., rozmawiał z wieloma ocalonymi, przewertował setki publikacji – rzetelność i talent literacki dały książkę, która mimo upływu lat nie ma sobie równych. A jeśli chodzi o Titanica, jest w czym wybierać, transatlantykowi poświęcono tysiące artykułów, dziesiątki książek, spektakle teatralne, filmy dokumentalne i fabularne. Jednak ten, kto lubi czytać i chce wiedzieć więcej, powinien sięgnąć po Pamiętną noc Waltera Lorda.

Bożena Aksamit, dziennikarka, autorka książki “Batory”

Premiera książki towarzyszy wystawie Titanic.The Exhibition, którą można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie od 8 kwietnia do 9 października. Więcej informacji o wystawie na www.wystawatitanic.com.pl

O AUTORZE:

WALTER LORD jest autorem kilku bestsellerów historycznych, między innymi książki Day of Infamy, poświęconej atakowi na Pearl Harbor. W 1958 roku książka Lorda Titanic. Pamiętna noc została sfilmowana – pod tym samym tytułem – przez reżysera Roya Warda Bakera (polski tytuł to “SOS Titanic”). Film otrzymał w 1959 r. Złoty Glob i jest uznawany za najlepsze filmowe dzieło do czasu “Titanica” Jamesa Camerona. Przy tym ostatnim dziele blisko 80-letni Lord pracował zresztą jako konsultant. Zmarł w 2002 roku, został pochowany w rodzinnej kwaterze na cmentarzu w Baltimore. Na znajdującej się przed grobem Lorda kamiennej ławeczce wyryto tytuły wszystkich jego książek.

 

titanic-pamietna-noc-walter-lord-agora

Tytuł: „Titanic. Pamiętna noc”
Autor: Walter Lord
Tłumaczenie: Maria Zawadzka
Wydawca: AGORA SA
Data wydania: kwiecień 2016
Liczba stron: 288 stron

 

 

mk
Author

mk

<p>Redakcja</p>