Czego szukasz?


Kategorie


Architektura & Design

Czytanie dotykowej książki "Dotknij Kultury", edycja 2014 / fot. J. Kozina, J. Sawicz

Architektura & Design

Sztuka bliska osobom niepełnosprawnym

16 maja 2016

Projekt „Dotknij Kultury” obchodzi 5. urodziny. Tegoroczne atrakcje ucieszą miłośników nastrojowego jazzu, zabytków architektury i aranżacji multimedialnych oraz fanów Leonarda Cohena.

Z Cambridge do Krakowa, czyli krótka historia projektu Dotknij Kultury

Libraria Collegium Maius - Uniwersytet Jagielloński, Dotknij Kultury 2015 / fot. Anna Wojnar

Libraria Collegium Maius – Uniwersytet Jagielloński, Dotknij Kultury 2015 / fot. Anna Wojnar

Inspiracją cyklu wydarzeń „Dotknij kultury” była wizyta pracowników Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ na Uniwersytecie w Cambridge, wiekowej uczelni, skarbnicy nowoczesnych narzędzi wspierających edukację w zakresie niepełnosprawności. Po powrocie do Krakowa i rozmowach z władzami uczelni powstały plany adaptacji uniwersyteckiego muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wkrótce grupa wizytująca Cambridge rozpoczęła współpracę z Różą Książek-Czerwińską, historyczką sztuki z Muzeum UJ.

Przewodnik „Dotknij kultury”

W 2012 roku odbyła się pierwsza edycja wydarzenia „Dotknij kultury”, w czasie którego miała miejsce promocja przewodnika dla osób niewidomych i słabowidzących. Przewodnik zatytułowany identycznie jak całe przedsięwzięcie przedstawia stałą ekspozycję Muzeum UJ. Innowacyjność publikacji polegała na zamieszczeniu adaptacji dotykowych poszczególnych zabytków obok rzetelnie sporządzonych do nich opisów w brajlu i druku powiększonym. Przewodnik okazał się wielką atrakcją i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród różnych środowisk edukacyjnych w trakcie wydarzenia, a także długo po nim. Nadal można go wypożyczyć w Muzeum UJ oraz zapoznać się z jego treścią na stronie www.DotknijKultury.pl.

Zbliż się, popatrz, posłuchaj… Dotknij

Czytanie dotykowej książki "Dotknij Kultury", edycja 2014 / fot. J. Kozina, J. Sawicz

Czytanie dotykowej książki „Dotknij Kultury”, edycja 2014 / fot. J. Kozina, J. Sawicz

Premiera publikacji dała początek cyklicznemu wydarzeniu „Dotknij kultury”, które wykorzystując różne środki wyrazu, od 2012 roku otwiera przed osobami niepełnosprawnymi świat sztuki. Bogaty program dedykowany jest do wszystkich zainteresowanych, bez względu na niepełnosprawność, wiek, pochodzenie czy poglądy. Spotykają się środowiska akademickie różnych uczelni, dziennikarze, miłośnicy i twórcy kultury.

W trakcie każdej edycji uczestnicy mają okazję m.in. zwiedzania legendarnych pomieszczeń Collegium Maius, dotykania zabytków i adaptacji dotykowych, wysłuchania nastrojowej muzyki, słowem – angażowania wszystkich zmysłów do doświadczania wytworów kultury. Atrakcje dostosowane są do potrzeb osób o różnym rodzaju i stopniu niepełnosprawności. Dużą wartością jest przedstawianie dzieł sztuki z kilku perspektyw uwzględniających potrzeby osób niewidomych i słabowidzących, a także opisanie ich z wykorzystaniem innych gałęzi nauk np. nauk pomocniczych historii.

Dotykając Ziemi - Wystawa przygotowana przez Muzeum Geologiczne UJ, edycja 2013 / fot. J. Sawicz

Dotykając Ziemi – Wystawa przygotowana przez Muzeum Geologiczne UJ, edycja 2013 / fot. J. Sawicz

Program wieńczy wieczorny koncert w efektownej oprawie. Gwiazdami wieczorów byli kolejno: Piwnica św. Norberta, Tomasz Stańko i Dominik Wania, Loch Camelot oraz Kuba Stankiewicz w towarzystwie Sebiastiana Frankiewicza, Wojciecha Pulcyna i Janusza Muniaka.

W 2013 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżnienie „Sybilla” za wystawę „Dotknąć obrazu. Malczewski-Szymborska-Antoniszczak” prezentowanej w Collegium Maius.

Najbliższa, 5. edycja cyklu „Dotknij kultury” odbędzie się 10 czerwca 2016 r. Gwiazdą wieczoru będzie Lora Szafran. Obdarzona głębokim, ciepłym głosem artystka jazzowa zaprezentuje program z ostatniej płyty pt. „Sekrety życia według Leonarda Cohena”.

Obrazy Olgi Boznańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, Dotknij Kultury 2015 / fot. Anna Wojnar

Obrazy Olgi Boznańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, Dotknij Kultury 2015 / fot. Anna Wojnar

 

Zobacz więcej:

Oficjalna strona Dotknij Kultury

Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ – kanał YouTube

mk
Author

mk

<p>Redakcja</p>