Czego szukasz?


Kategorie


Film

"Mr Gaga" fot. Gadi Dagon/ źródło: Gutek Film

Film

Stan miłości i tańcowania. „Mr Gaga” [recenzja DVD]

5 listopada 2017

Kolejna petarda z oferty Gutek Film. Przed państwem: Pan Gaga.

Seans reklamowano jako film o miłości i tańcu. Oczywiście dużo w tym spodziewanej przesady, gdyż niewiele tu o miłości jako takiej (choć nie dało się pominąć wątku małżeństwa głównego bohatera z Mari Kajiwarą oraz jej śmierci), lecz głębokie uczucie do sztuki, którą uprawia Izraelczyk, faktycznie wyziera z seansu. Na tyle porywająco, że jest w stanie zahipnotyzować nawet zdeklarowanych nietańczących, jak niżej podpisany. Zaiste nie sposób się nie zachwycić jego pomysłami, a zwłaszcza ich wykonaniem, nawet jeśli nie ma się najmniejszego pojęcia o tej dziedzinie. Mr Gaga to dokument biograficzny na temat rewolucyjnego choreografa i eks-tancerza Ohada Naharina, który wsławił się choćby opatentowaniem stylu tańca, który posłużył za tytuł tej produkcji. Z grubsza zadaniem gaga było przełożenie emocji na język ciała.

Mr Gaga to dokument biograficzny na temat rewolucyjnego choreografa i eks-tancerza Ohada Naharina, który wsławił się choćby opatentowaniem stylu tańca, który posłużył za tytuł tej produkcji.

Na początku seansu Ohad przytacza rozczulającą historię z dzieciństwa, która później okazuje się być kompletnie zmyślona. Najwyraźniej Naharin, jak niemal każdy geniusz, musi być nieco ekscentryczny. A w pracy rzekomo tak despotyczny, że wymaga od współpracowników czytania w jego myślach. Podobno często z trudem przychodzi mu zwerbalizowanie tego, czego oczekuje od tancerzy, aczkolwiek nie bardzo można to dostrzec w trakcie seansu.

Przede wszystkim podglądamy go przy pracy ze swą multi-kulturową grupą taneczną Batsheva Dance Company (projekcja jest rezultatem ośmiu lat takiego wojeryzmu), aczkolwiek wykorzystano tu także mnóstwo materiałów archiwalnych. To raczej intymny portret artysty, gdzie znajdziemy wypowiedzi zaledwie paru jego bliskich osób (Natalie Portman jest jedyną gwiazdą, która wypowiada się w tym filmie).

Dla miłośników Piny to lektura obowiązkowa. Zresztą sam niemiecki twórca tego głośnego dokumentu w technologii 3D, czyli Wim Wenders, pobłogosławił elektryzującą, poetycką mozaikę Tomera Heymanna w tak entuzjastycznych słowach, że został zacytowany na tylnej okładce wydawnictwa. Tym razem Gutek Film nie zdecydował się na wydanie książeczkowe, a sam dysk nie zawiera żadnych bonusów.

 


Mr Gaga
Tytuł oryginalny: Mr. Gaga
Reżyser: Tomer Heymann
Kraj produkcji: Izrael, Szwecja, Niemcy, Holandia
Rok produkcji: 2015
Data premiery: 10 marca 2017
Data premiery DVD: 6 października 2017
Język oryginalny: angielski, hebrajski
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 103 min.