Czego szukasz?


Kategorie


Książka

materiały prasowe/ źródło: Stacja Kultura

Książka

Spotkanie autorskie z prof. Stefanem Chwinem

5 stycznia 2016
Termin wydarzenia:
20.01.2016

Spotkanie ze Stefanem Chwinem poprowadzi kobieta znająca pisarza od podszewki – Krystyna Lars-Chwin.

Prozaik i eseista, prowokujący i wymagający, mistrz narracji, pisze od zawsze i od zawsze świat postrzega literacko. 20 stycznia o godz. 18.00 odwiedzi Stację Kultura. Spotkanie ze Stefanem Chwinem poprowadzi kobieta, znająca pisarza od podszewki, Krystyna Lars-Chwin.

 

O autorze:

Stefan Chwin – autor z entuzjazmem przyjętej przez czytelników i zatytułowanej od nazwiska głównego bohatera powieści Hanemann. Pisze też powieści fantastyczno-przygodowe dla młodzieży, które ilustruje własnymi grafikami. Mieszka w Gdańsku i pracuje na tamtejszym uniwersytecie. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.

Książki Stefana Chwina „dobrze się czyta”. „Dobrze” to nie znaczy łatwo.

Znaczy to, że opór stawiany przez materię opowieści i przez rozwiązania formalne, opór nie od razu wyczuwalny, choć niewątpliwy, miast powstrzymywać, zachęca do lektury, wciąga w głąb narracji i budzi w nas umiejętności, których sami się po sobie nie spodziewaliśmy. Najważniejszą zaletę tych utworów należy tedy ująć sprzecznie: misternie skonstruowane, zapraszające do smakowania, obiecujące pozornie łagodną wyprawę w świat fikcji, w istocie zarażają życie wątpieniem.

Powieści Chwina nie należą do utworów z tezą: są raczej mądre niż pouczające i raczej podniosłe niż budujące. Spowija je aura smutku, melancholii i nierozstrzygalności, stanowiących o uroku narracji. Jego książki rozpoznajemy po starannych opisach, które zagarniają wielość rzeczy, lecz nie gubią z pola widzenia szczegółu; po drobiazgowych przedstawieniach, które zabiegają o bogactwo przedmiotu; po długich zdaniach, które mają pomieścić w sobie cały świat i unaocznić nierozłączność zjawisk; po spokojnym rytmie składniowym, który odzwierciedla upragniony rytm spowolnionego życia. Ale w tych epickich dowodach czułości dla istnienia zamieszkało zwątpienie: zdania są długie, ale pełno w nich znaków zapytania; opisy są staranne, ale nigdy nie brakuje w nich akcentowania niepewności; zjawiska łączą się ze sobą, ale nieskończoność ich powiązań uświadamia, że pełne przedstawienie zawsze umknie literaturze; rzeczy i ludzie zostają obdarzeni wyrazistymi cechami, ale w ślad za tym idą wieloznaczne sugestie, które nigdy nie dadzą się rozstrzygnąć; rytm narracji toczy się wolniej niż życie, ale zakłócają go mnogie przerywniki. Dzięki temu Chwin osiąga jednak zamierzony cel, a mianowicie przekonuje, że jeśli istnienie jest kruche, ułomne i nieoczywiste, tedy jedyną rzeczą, jaką można zrobić, jest opowiadać o kruchości. Wtedy mówienie staje się podniosłą formą przemijania.

Źródło: Instytut Książki w Krakowie, wrzesień 2004

Zapraszamy!

plakat chwin jpg

20 stycznia 2016, godzina 18:00

Stacja Kultura, Starowiejska 2, dworzec PKP, Rumia

Dołącz do wydarzenia!

StacjaKultura
Author

StacjaKultura