Czego szukasz?


Kategorie


Film

Źródło: Gutek Film

Film

Przekleństwa powinności. „Mustang” na DVD [recenzja]

29 września 2016

„Mustang” to kolejna po „Baranach” gutkowa, bardzo prosta, minimalistyczna produkcja w warstwie wizualnej skupiająca się na przyrodzie otaczającej bohaterów zamkniętych w swym małym światku. Szczególnie tutaj sielskie widoki kontrastują z dojmującymi realiami przedstawionymi w fabule.

Mustang portretuje piątkę dziewczyn w rozkwicie seksualności wychowywane w ultrakonserwatywnym domu na kury domowe przez babcię-swatkę oraz jej syna. Jednak nie jest on ojcem, lecz wujem tej nierozłącznej, momentami psotliwej gromadki. Na tyle surowym i nieufnym, że zaciąga je wszystkie do ginekologa, by przypadkiem nie narobić sobie wstydu przed społecznością prowincjonalnego miasteczka, że któraś z jego podopiecznych straciła dziewictwo jeszcze przed ślubem (nawet najbardziej niewinne flirty są niemile widziane). Zresztą dalsza rodzina potrafi być równie zacietrzewiona, bowiem jedna z ciotek wyłącza prąd, by uniknąć skandalu, gdy niespodziewanie spostrzega swoje siostrzenice w telewizji…

Film jawi się jako turecka wersja Przekleństw niewinności Sofii Coppoli. Niestety nie dorównuje im w sile oddziaływania na widza.

Jak nietrudno się domyślić, młode panny żyjące dosłownie za kratami (a w przenośni: pod kloszem ustanowionym przez niewyrozumiałych dorosłych w obawie przed zgubnym wpływem współczesnych wynalazków zachodniej cywilizacji) buntują się przeciw powszechnie panującej etykiecie oraz rygorowi narzuconemu przez opiekunów. Każda realizuje nieco inny pomysł na wyjście z sytuacji, zatem każde ma odmienne konsekwencje i nie zawsze szczęśliwe rozwiązanie. Jednak w zasadzie żadna z młodych kobiet nie potrafi należycie sprzeciwić się woli religijnych opiekunów, wybierając po prostu ucieczkę przed tyranią muzułmańskich nakazów.

Film jawi się jako turecka wersja Przekleństw niewinności Sofii Coppoli. Niestety nie dorównuje im w sile oddziaływania na widza. To kino ewidentnie kobiece, może wręcz feministyczne (nade wszystko porusza wątek ubezwłasnowolnienia kobiet oraz ich dojrzewania, a na dodatek reżyserką i współautorką scenariusza jest debiutująca w pełnym metrażu Deniz Gamze Ergüven), więc zastanawiam się, jak wypadłby obraz, gdyby ścieżkę dźwiękową (zresztą niezbyt zajmującą) zamiast Warrena Ellisa skomponowała również niewiasta? To nie jedyne pytanie bez odpowiedzi, bowiem twórczyni zostawia widza z otwartym zakończeniem. Na szczęście udało jej się stworzyć smutną, lecz nieczułostkową baśń o wymowie społeczno-politycznej.

mustang-okladka

Mustang
Reżyser: Deniz Gamze Ergüven
Występują: Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Elit Iscan, Tugba Sunguroglu, Ilayda Akdogan
Kraj produkcji: Francja, Turcja
Rok produkcji: 2015
Data premiery: 8 kwietnia 2016
Data premiery DVD: 30 września 2016
Gatunek: dramat
Czas trwania: 97 min