Czego szukasz?


Kategorie


Teatr & Performans

materiały prasowe

Teatr & Performans

Premiera spektaklu „W czasie deszczu dzieci się nudzą”

8 marca 2016
Termin wydarzenia:
13.03.2016

Dorota Lulka – kobieta z wachlarzem możliwości, wraz z Pawłem Nowakiem i Maciejem Sadowskim –  prezentują wiązankę zgubnych uczuć opisanych słowem i pieśnią przez Jeremiego Przyborę oraz muzyką Jerzego Wasowskiego.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na PREMIERĘ SPEKTAKLU „W czasie deszczu dzieci się nudzą” 13 marca 2016 r., godz. 18.00 Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35)

Obsada:

Dorota Lulka

Paweł A. Nowak – akordeon, aranżacje, Młodszy Panw czasie deszczu

Maciej Sadowski – kontrabas, Młodszy Pan

Piotr Michalski   –   gościnnie  (usłyszymy Jego głos w nagraniach telefonicznych i komunikatach)

 * program złożony z ulubionych, choć niekoniecznie powszechnie znanych dialogów, łączących popularne piosenki z „Kabaretu Starszych Panów”, wiązanka  zgubnych uczuć opisanych słowem i pieśnią przez Jeremiego Przyborę oraz muzyką Jerzego Wasowskiego.

Ratusz Staromiejski, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35

Bilety – 20 zł

Księgarnia PWN, Gdańsk, Korzenna 33/35

Powstałe przed laty dla telewizji i radia programy Starszych Panów mają dziś swoje zdumiewające życie. Partyturami Jerzego Wasowskiego entuzjazmują się muzycy, a teksty Jeremiego Przybory znakomicie nadają się do uteatralnienia – jeśli tylko zespół wykonawczy im sprosta.

 Z  nadzieją, że podoła wyzwaniu i przekonaniem, iż  dobre obyczaje nie powinny się zestarzeć, Dorota Lulka – kobieta z wachlarzem możliwości, wraz z Pawłem Nowakiem i Maciejem Sadowskim-  prezentują wiązankę zgubnych uczuć opisanych słowem i pieśnią przez Jeremiego Przyborę oraz muzyką Jerzego Wasowskiego.

„W czasie deszczu dzieci się nudzą” – to program złożony z ulubionych, choć niekoniecznie powszechnie znanych dialogów, łączących popularne piosenki z „Kabaretu Starszych Panów”. Kabaret który nie chłoszcze i nie piętnuje, uśmiecha się  tylko i lekko ironizuje. Od strony muzycznej scenariusz zawierać będzie znane przeboje takie jak: „Shimmy szuja”,, „Rodzina”, „Prysły zmysły”, i oczywiście tytułową – „W czasie deszczu dzieci się nudzą”, piosenki mniej popularne jak: „Wesoły deszczyk”, „W słowach ślad”, „Drobne ogłoszenia”  czy nigdy nie wykonane – „Addio pomidory” w wersji – „Gołąbki w pomidorach” oraz  polską wersję włoskiego przeboju „Ubóstwiam drakę”.

 Mobilizującą i inspirującą dla Doroty Lulki była z pewnością Nagroda Prezydenta Gdyni w dziedzinie „Muzyka” otrzymana w roku 2003, za wykonanie piosenek z Kabaretu Starszych Panów w spektaklu „Niespodziewany koniec lata w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza”. Do tej pory jednak nie miała odwagi napisać własnego scenariusza. Znalazłszy pomoc w osobie Zuzanny Pietruczenik została powtórnie urzeczona  dowcipem, błyskotliwością i niepowtarzalnym, trochę staromodnym wdziękiem Starszych Panów. Chociaż zadanie by z piosenek i tekstów Przybory i Wasowskiego zrobić własne widowisko w pojedynkę wydawało się nadal trudne.

W sukurs pospieszyli wypróbowani przyjaciele Paweł Nowak i Maciej Sadowski, podejmując się funkcji wokalnych i udziału w scenkach w charakterze Młodszych Panów. I tak powstał program „W czasie deszczu dzieci się nudzą”.

 Paweł Nowak – akordeonista zaaranżował również wszystkie utwory, a gościnnie w programie usłyszymy głos Piotra Michalskiego w nagraniach telefonicznych i komunikatach.

Wszyscy wykonawcy pragnęli, by program prezentował ten poziom klasy i elegancji, optymizmu i życzliwości, których tak bardzo nam brak w realnym życiu i telewizyjnej iluzji. Czy udało się im przekazać dzieło zgrabnie, zajmująco i nienadgryzione zębem czasu? Czy swoimi nienagannymi manierami i uprzejmością Młodsi Panowie  złagodzą kontury również i naszej obecnej obyczajowości?

DOROTA LULKA

Urodziłam się w Poznaniu, ukończyłam Studium Aktorskie przy Teatrze „Wybrzeże” w Gdańsku, pracowałam jako śpiewaczka-solistka w Teatrze Muzycznym w Gdyni, jako aktorka w Teatrze „Wybrzeże” w Gdańsku, Teatrze Polskim i Nowym w Poznaniu, jako dziennikarka w Poznańskim Ośrodku Telewizji Polskiej, a od roku 2000 jestem w zespole aktorskim Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. W roku 2013 zostałam odznaczona Brązowym Medalem- Zasłużony Kulturze – Gloria Artis za osiągnięcia aktorskie.

PAWEŁ A. NOWAK

Jestem akordeonistą, pedagogiem, kompozytorem, aranżerem, popularyzatorem akordeonu i kolekcjonerem akordeonów. Jestem absolwentem klasy akordeonu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertuję w całej Europie jako solista, także z orkiestrami oraz członek zespołów Almost Jazz Group i Milonga Baltica. Współpracuję także z Dorotą Lulką, tworząc cieszący się powodzeniem projekt „Piaf po polsku”.

Jestem także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 2003 roku Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie oraz pomysłodawcą i współtwórcą jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Posiadam kolekcję ponad 300 akordeonów.

MACIEJ SADOWSKI

Jestem kontrabasistą, absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki kompozytorem i muzykiem sesyjnym z dużym doświadczeniem we wszystkich gatunkach muzycznych, ze szczególną pasją do jazzu. Rocznie gram ponad 100 koncertów w całej Europie. Obecnie jestem mocno zaangażowany w działalność Almost Jazz Group, z którą nagrałem dwie płyty. Pracuję nad moim solowym albumem jazzowym, który ukaże się wiosną 2016 roku.

(informacja prasowa)