Czego szukasz?


Kategorie


Książka

fragment okładki/ wyd. MAG

Książka

Pozorny spokój w „Ukrytym królestwie” Tui T. Sutherland [recenzja]

13 kwietnia 2017

Cóż może być lepszego niż dorastanie ze smokami? I to nie byle jakimi – bo ze Smoczętami Przeznaczenia. 

„Ukryte królestwo” to nic innego jak kolejny tom sagi o Smoczętach Przeznaczenia, mających za zadanie wybrać królową, która pomoże im zakończyć toczącą się od dawna wojnę. A że smoczęta przez lata były ukryte w jaskini przed wścibskim wzrokiem innych smoków, to teraz poznają otaczający je świat nie tylko za pośrednictwem zwojów ksiąg.

W tym tomie smoczyca Gloria musi skonfrontować się ze stereotypami dotyczącymi Deszczoskrzydłych. Jej plemię uznawane jest za leniwe i w związku z tym pojawia się wątpliwość: czy w niebezpiecznych okolicznościach mieszkańcy lasu deszczowego zmienią swoje podejście, czy pozwolą, by współtowarzysze ginęli?

W lesie deszczowym czytelnik czuje się jak w bajecznej krainie, pełnej kolorów, zapachów i przeróżnych smakowitych owoców. Czytając niektóre fragmenty, chce się pójść na popołudniową drzemkę w ciepłych promieniach słońca. Jednakże w tej sielskiej krainie pojawia się cień – co pewien czas giną kolejne smoki i niestety nie bardzo to kogokolwiek obchodzi. No może prócz Glorii, którą dotychczasowe przygody nauczyły podejrzliwości.

Cóż może kryć się w lesie deszczowym i gdzie znikają inne smoki? Dokąd prowadzi tunel, który odnajdą smoczęta? I czy można chcieć zostać królową tylko z altruistycznych pobudek? Glorii przyjdzie dorosnąć  i będzie to fascynujący proces. Nowo poznane królestwo zadziwi nie tylko główną bohaterkę, ale też wprawi w osłupienie Gwiezdnego Lotnika, który ponad wszystko ceni wiedzę zdobytą ze zwojów. Czy „wychowanie bezstresowe” smoków wprowadzi więcej zamieszania, czy ułatwi zadanie? Z tymi i innymi pytaniami przyjdzie się zmierzyć na łamach powieści Tiu T. Sutherland.

Muszę przyznać, że choć saga Skrzydeł Ognia jest przeznaczona głównie dla młodszego czytelnika, to potrafi niesamowicie wciągnąć. Opisy są plastyczne, przygody smocząt barwne, a strony wręcz się pochłania. Ponadto „Ukryte królestwo” pokazuje, jak bardzo można być nieświadomym zagrożenia, tkwiąc w jego centrum i jestem pewna, że w następnym tomie zrobi się gorąco…

Tytuł: Ukryte Królestwo
Autor: Tui T. Sutherland
Wydawnictwo: MAG
Seria: Skrzydła Ognia
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Liczba stron: 304
Data premiery: 1 czerwca 2016