Czego szukasz?


Kategorie


Książka

fragment okładki/ wyd. In Rock

Książka

Polityka jak bumerang. „System Of A Down. Hipnotyczny krzyk” [recenzja]

4 lipca 2017

Bartek Koziczyński – dziennikarz obdarzony najlżejszym piórem z załogi „Teraz Rocka” – przygotował kolejną (po Paraboli o Toolu i Kalifornizacji na temat Red Hot Chili Peppers) biografię zespołu, którego historia przecież jeszcze się nie domknęła. Znów padło na grupę amerykańską, lecz tym razem pochodzenia ormiańskiego i politycznie zaangażowaną: System Of A Down.

Pierwszy rozdział to przybliżony pokrótce kontekst historyczny dotyczący przyszłych muzyków SOAD, czyli tzw. rzezi ormiańskiej z 1915 roku. Począwszy od następnego rozdziału, to już spodziewany rozkład jazdy, czyli młodość poszczególnych członków zespołu, a następnie zawiązanie składu. Niemniej jednak frontman kapeli Serj Tankian – jak zostało to określone – nie potrafi milczeć w sprawach polityki, toteż „kwestia ormiańska” powraca jak bumerang na dalszych kartach książki, lecz nie na tyle natrętnie, by zirytować czytelnika.

Zgrzyta natomiast promocja tego wydawnictwa. Na okładce czytamy o niejakich dramatycznym rozpadzie i triumfalnym powrocie po latach, lecz wewnątrz wcale podobnych opisów nie doświadczymy. Bo czy tragedią można nazwać sporadyczne kłótnie i nieuniknione różnice artystyczne zwieńczone polubowną przerwą w działalności? Zresztą autor nad tymi zagadnieniami przesadnie się nie rozwodzi. A warto dodać, że wiedzę czerpał także z licznych przeprowadzonych przez siebie wywiadów z muzykami SOAD.

Nie zabrakło oczywiście paru ciekawostek (dlaczego Daron Malakian – gitarzysta, wokalista i główny twórca materiału – fascynuje się Charlesem Mansonem i uważa go za niewinnego? W którym klipie AC/DC basista Shavo Odadjian pojawił się obok… Arnolda Schwarzeneggera?). Nawiasem mówiąc, nie jest to publikacja przesadnie obszerna, bowiem jej treść zasadnicza składa się z 30 krótkich rozdziałów i mieści się w obrębie 225 stron. Później już mamy tylko dyskografię ormiańskiej kapeli razem i z osobna (zresztą spora część głównej części dotyczy solowej kariery i licznych przedsięwzięć Tankiana).

Wydawnictwo In Rock konsekwentnie dba o wzrok czytelników i po raz kolejny proponuje miłą dla oka dużą czcionkę. Oszczędza za to na ciężarze, pakując treść w miękką okładkę, lecz zasadniczo nie stanowi to żadnej różnicy. Wewnątrz znajdziemy dodatkowe dwie wkładki ze zdjęciami.

Przeciwnicy zespołu i tak nie sięgną po tę biografię, a dla fana to mus. Miejmy nadzieję, że nie jest to ostatnia biografia pióra Koziczyńskiego. Stawiam, że na kolejny ogień pójdzie Rage Against The Machine – doczekamy się?

System Of A Down. Hipnotyczny krzyk
Autor: Bartek Koziczyński
Wydawnictwo: In Rock
Data wydania: 28-06-2017
Liczba stron: 260