Czego szukasz?


Kategorie


Biznes

Agnieszka Hölzer

Biznes

Odkryj swój talent, pasję i zostań kreatorką własnego życia

1 marca 2016

„Człowiek, który ma zainteresowania ma więcej energii, jest ciekawy, zaraża innych swoją radością” – mówi Agnieszka Hölzer, coach i trener rozwoju osobistego, prelegentka na 33. Festiwalu PROGRESSteron w Gdyni.


Z jakimi problemami najczęściej borykają się kobiety, które przychodzą do Pani po pomoc?

Moje klientki narzekają na brak energii, nie czują się dość pewne siebie, nie wiedzą dokładnie, co wartościowego posiadają w sobie. Często, pomimo bycia specjalistkami w różnych dziedzinach (są np. inżynierami, prawnikami) twierdzą, że nie mają żadnego talentu. Oceniają siebie bardzo surowo. Brakuje im odwagi do podjęcia zmian w życiu, ale to, że się do mnie zgłosiły, jest już pierwszym krokiem w kierunku przemiany.

Agnieszka Hölzer

Agnieszka Hölzer

Jaka jest specyfika współpracy z mężczyznami, a jaka z kobietami? Dlaczego zdecydowała się Pani pomagać właśnie kobietom?

Jest mi bardzo bliska idea kręgów kobiet, udzielania wzajemnego wsparcia oraz czerpania wiedzy poprzez doświadczenia innych kobiet. To sprawiło, że pragnę pomagać kobietom, ponieważ bardzo bym chciała, aby każda z nas się realizowała, była szczęśliwa, żyła w zgodzie ze sobą i korzystała w pełni ze swojego potencjału.

Agnieszka Hölzer: Pragnę pomagać kobietom, ponieważ bardzo bym chciała, aby każda z nas się realizowała, była szczęśliwa, żyła w zgodzie ze sobą i korzystała w pełni ze swojego potencjału.

Dlaczego często zamiast działać, narzekamy? I dlaczego narzekanie jest stereotypowo przypisane nam, Polkom i Polakom?

Narzekanie jest zdecydowanie łatwiejsze od podjęcia działań czy wyzwań. Jeszcze, gdy mieszkałam w Polsce, to miałam przyjemność gościć, zarówno prywatnie jak i zawodowo wielu obcokrajowców i wszyscy Ci goście byli bardzo pozytywnie zaskoczeni nasza polską gościnnością, serdecznością, spontanicznością i otwartością. Myślę, że my Polacy nie doceniamy w pełni siebie i tego, co osiągnęliśmy, w jakim miejscu się znajdujemy. Jednakże obserwuję pozytywne zmiany oraz to, że potrafimy być coraz bardziej dumni z siebie, z miejsca, w którym żyjemy i tego rodzaju stereotypowy krytycyzm pojawia się coraz rzadziej.

Kim jest coacher i dlaczego coaching ostatnimi czasy stał się tak popularny?

Uważam, że coaching stał się tak popularny, ponieważ ludzie chcą się rozwijać, pragną wydobyć swój potencjał. Mamy coraz większą świadomość siebie. Jest to bardzo pozytywny trend i cieszę się, że coraz więcej ludzi chce mieć lepszą, jakość życia, a coaching w tym pomaga. Wspiera proces zmiany i zdobywania celów i odbywa się to dzięki coachingowi szybciej.

Które z poznanych przez Panią kultur, społeczeństw, cechują się według Pani szczególną radością życia, pozytywnym myśleniem, otwartością?

Na pewno kultura arabska była tą najbardziej egzotyczną, z perspektywy Polski, jaką udało mi się bliżej poznać. Doświadczenia podczas mieszkania w Dubaju są niezapomniane, jednakże w tamtej kulturze rola kobiety i mężczyzny jest z góry przypisana i zmiany w tym obszarze są bardzo powolne. Obecnie mieszkam na południu Niemiec, w regionie, który znany jest z uprawy win. Ludzie tutaj celebrują chwile, są otwarci i bardzo mili. Klimat jest bardzo łagodny. Odpowiada mi tutejszy styl życia. Myślę, że bez względu na szerokość geograficzną największe znaczenie ma to, jacy ludzie są wokół nas, kto nas otacza, a na to mamy wpływ.

Agnieszka Hölzer: Coaching stał się tak popularny, ponieważ ludzie chcą się rozwijać, pragną wydobyć swój potencjał. Mamy coraz większą świadomość siebie. Jest to bardzo pozytywny trend i cieszę się, że coraz więcej ludzi chce mieć lepszą, jakość życia, a coaching w tym pomaga.

Co zrobić, jeśli nie mamy żadnej pasji, a chcemy urozmaicić nasze życie, sprawić, by było bardziej radosne, by poczuć spełnienie?

Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zdanie sobie sprawy z tego, że nie czujemy się spełnieni i chcemy zmiany, chcemy mieć więcej pasji. Człowiek, który ma zainteresowania ma więcej energii, jest ciekawy, zaraża innych swoją radością.

Kolejnym krokiem może być wypisanie kilku czynności, które kiedyś praktykowaliśmy, ale z różnych powodów je zaniechaliśmy oraz wypisanie tych czynności, na które mamy ochotę, ale z różnych względów nie podejmujemy działań. Następnie wybrać tę 1 rzecz, którą moglibyśmy zrobić dziś. Jak już odważymy się i spróbujemy, to możemy zauważyć jak podjęcie tego działania wpływa na pozostałe obszary naszego życia.

Bardzo pomocne są też inspiracje poprzez innych ludzi, którzy dzielą się opowieściami o swoich pasjach i w ten sposób zarażają nas swoją pozytywną energią i pomysłami.

Najważniejsze to jednak dopuścić w sobie ten wewnętrzny głos, który nam podpowie, w jakim kierunku powinniśmy pójść i jakiego rodzaju aktywność podjąć.
****

Agnieszka Hoelzer – Coach, trener rozwoju osobistego. Pomaga kobietom odkryć ich unikalne talenty, pasje i wewnętrzne światło, które pozwala im kreować życie według własnej niepowtarzalnej wizji i w zgodzie z samą sobą. Przez wiele lat była związana z biznesem międzynarodowym. Zajmowała się kontraktami zagranicznymi w rożnych krajach: Rosji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Szwecji i Norwegii. Praca ta dała jej możliwość poznania wielu odległych miejsc, kultur oraz wielu obszarów zawodowych, jednak największą wartością było dla mnie odkrycie w sobie pasji pomagania innym ludziom. Gdy doświadczyła coachingu poczuła, że to jest dokładnie TO, czym chce się zajmować zawodowo. W niemieckim Heidelberg ukończyła prestiżowy kurs Co-Active Coaching. Obecnie jest w trakcie uzyskania certyfikacji International Coach Federation (ICF).

PROGRESSteron - banner

 

W ramach 33. Festiwalu PROGRESSteron, Agnieszka Hölzer poprowadzi wykład pt. „Odkryj swój talent i pasję i zostań kreatorką własnego życia!”. Wykład odbędzie się w niedzielę, 6 marca, w godzinach 18:00-19:30 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. ZAPISY [TUTAJ]

Dowiedz się więcej o 33. Festiwalu PROGRESSteron – 33. Festiwal PROGRESSteron – #tajednarzecz

Pełen program Festiwalu – http://www.festiwalprogressteron.pl/trojmiasto/