Czego szukasz?


Kategorie


Moda & Trendy

Fot. Joanka-Z

Moda & Trendy

O sztuce, lifestyle’u i trendach w modzie – 8 pytań do polskich dizajnerów

4 maja 2015

Uczestnicy targów mody, sztuki i designu Seaside Fashion o eko-dizajnie, dzierganiu i dziecięcej modzie.


Czy można połączyć modę i podróżowanie?

Joanka-z: Każdy z nas chce się czuć wyjątkowo, nie tylko na co dzień, ale również w podróży. Wielu z nas prowadzi aktywny tryb życia. Wybieramy często odzież i dodatki, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też funkcjonalne i na tyle praktyczne, że sprawdzą się przy okazji małych i większych wypadów. Dzisiejsi projektanci dają nam okazję do zaopatrzenia się w przydatne, „zwykłe” rzeczy, ale w ciekawej formie: ciepłe bluzy, kurtki przeciwdeszczowe, koszyki na rower, designerskie apteczki, czy nerki-saszetki. Znaczenie mają tutaj wzory. Człowiek od początku inspirował się tym, co go otacza, dlatego motywy kwiatowe wracają w modzie jak bumerang, dają namiastkę naturalności. Ważne jest wykorzystanie naturalnych tkanin, zdobionych m.in. przez polne kwiaty czy motywy roślinne polskiego wzornictwa ludowego.

Eko dizajn, recykling i odpowiedzialne projektowanie – co to znaczy w branży odzieżowej?

Coolawoola: To bardzo ważny problem w kontekście przyszłości projektowania, a nawet szerzej –  przemysłu tekstylnego. Przemysł ten zużywa zasoby ziemi bez opamiętania. Jest na trzecim miejscu spośród głównych przemysłów zanieczyszczających Ziemię, zużywając prawie 4 bilony litrów wody, 124 biliony litrów oleju i 9 bilionów kilogramów chemikaliów rocznie. Nie mówiąc o gigantycznej liczbie 300 mln dzieci w wieku od 5 do 17 lat, które są zatrudnione przy produkcji odzieży. Myślę, że obrazuje to nasz niepohamowany apetyt i lekkomyślność w zarządzaniu tymi zasobami, oraz  krytycznie niskie etycznie podejście do produkcji tkanin. Alternatywa? Stosowanie tkanin w 100% pochodzących z recyklingu, wykorzystywanie końcówek tkanin (tzw.stoków) oraz ekologicznych tkanin, jak Lyocell (znany także jako Tencel), które nie generują toksycznych odpadów (lub generują ich znacznie mniej) i zużywają przy produkcji znacznie mnie wody.
Jednakże kluczowym zagadnieniem jest tu samo podejście odbiorcy i jego świadomość. Według mnie takim niezwykłym narzędziem do tej zmiany jest kreatywne projektowanie, którego dzieci mogą uczyć się od początku swojej edukacji. Mogą patrzeć na ekologiczne podejście jako na świetną zabawę, gdzie w twórczy sposób wykorzystują dane im przedmioty. Eko może być sposobem na życie. Eko nie znaczy „nudno i z poczuciem winy”, to świetna zabawa, w której dzieci pod względem kreatywności biją dorosłych na głowę, ponieważ nie mają przed oczami wszelkich ograniczeń.

Czy projektanci mody chętnie inspirują się sztuką – muzyka, teatrem, malarstwem…?

Coolawoola: Projektanci mody nie tylko inspirują się takimi dziedzinami sztuki, jak taniec, muzyka, malarstwo czy architektura. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że oni je współtworzą. Jestem pod wielkim wrażeniem tańca, którego użył w swoim pokazie Rick Owens w wiosennej kolekcji 2014. To swoisty manifest, bardzo spójny z twórczością tego projektanta, który w odważny sposób wnosi też nową jakość do dziedziny tańca.

Czy wyroby dzianinowe to też sztuka?

Prulla: Nie każde wyroby rękodzielnicze są sztuką. Należy prezentować odpowiedni poziom estetyczny, by mianować swoje wyroby sztuką. Dotyczy to wszystkich dzidzin rękodzieła – również dzianiny. Jestem z wykształcenia projektantką. Każda moja praca traktowana jest unikatowo i z ogromną starannością w obszarze proporcji, kompozycji, kolorystyki czy faktury. Do tego staram się projektować szerzej – w ramach spójnej kolekcji. Dzianina daje nieskończoność możliwości. Co ciekawe, istnieją badania psychologiczne, które udowadniają, iż podczas dziergania stymulowane są te same obszary mózgu, co podczas ćwiczenia jogi – w tym ośrodek przyjemności! Dlatego też dzierganie jest tak wciągające i … uzależniające – na szczęście tylko z pozytywnymi konsekwencjami.

Dlaczego warto wspierać rodzimych wytwórców?

Mydłofaktura: Kiedy chodzimy do krawcowej z klatki obok, kiedy kupujemy jabłka z lokalnego sklepiku, to dokładamy małą cegiełkę do tego, że pracujący tam ludzie mogą funkcjonować i żyć swoim życiem. A są to ludzie, których mijamy codziennie na ulicy, z którymi widzimy się w parku. I fajnie, jeśli trochę dzięki nam, są oni coraz bardziej uśmiechnięci. Można powiedzieć, że wspomagamy w ten sposób lokalny poziom szczęścia.

Czy dzieci interesują się modą?

MMZ by WerkArt: Dzieci bardzo często dokładnie wiedzą co im się podoba – w czym chcą chodzić, jakie dodatki dobierać. Maluchy wybierają ubrania kolorowe – są to intensywne barwy, ciekawe postacie. Oczywiście ogromną miłością darzą również wszelkie dodatki z postaciami z ulubionych bajek (Kraina Lodu, Auta…). Zauważyłam jednak również, że często to rodzice narzucają dzieciom pewien określony styl (zwykle to, co jest po prostu modne). Wbrew pozorom dziewczynkom nie koniecznie podoba się tylko różowy, a chłopcy chodzą tylko w odcieniach błękitu czy szarości. Na szczęście rodzice coraz częściej wsłuchują się w to, co dzieci do nich mówią. Jeśli natomiast chodzi o zabawki – obserwując to, co dzieje się na rynku dziecięcym można zauważyć, że dużym zainteresowaniem cieszą się zabawki niebanalne – gdzie dopracowany jest każdy detal, takie, które zachwycają designem. Wciąż serca dzieci podbijają zabawki drewniane – z jednej strony nawiązujące do tych elementów, którymi bawiliśmy się my, lub nasi rodzice, z drugiej strony odwołujące się do obecnej mody, jak zabawki ekologiczne o prostym dizajnie. Dużym zainteresowaniem wciąż cieszą się różnego rodzaju namioty, tipi i pół-namioty.

Jakie gadżety hand made może oferować miasto, aby dobrze kojarzyły się turystom? 

Zakład że 3miasto: Na pewno w promocji pomagają miastu dedykowane gadżety. Nasze koszulki ze śledziami czy dźwigami mają bardzo pozytywny odbiór wśród turystów odwiedzających Trójmiasto. Nie są to pamiątki z podróży, które schowa się w szufladzie po powrocie do domu. Takie koszulki nosi się na co dzień, bo są dobre jakościowo i ciekawe graficznie. Przy okazji przypominają o mile spędzonych wakacjach nad morzem. Promowanie miasta wychodzi zatem często spontanicznie, zaczynając od lokalnego patriotyzmu.

W jaki sposób biżuteria odzwierciedla naszą osobowość?

W Hand Works: Biżuteria jest pewnym wyrażeniem siebie poprzez dobór formy bądź kolorystyki, która uzupełnia nasz strój. Nie zawsze możemy ubrać się tak jak chcemy, ale zawsze możemy dodać do naszego stroju ten mały element, który wyraża nas samych np. nasz temperament bądź nastrój. Szczególnie, że coraz częściej zwraca się uwagę na drobne szczegóły, a nie na ogół. Warto postawić na dodatki wykonane z surowców takich jak kamienie czy skóra. Biżuteria ta uznawana jest za ponad czasową ze względu na jej naturalność. W aktualnych czasach ogrom rzeczy jest wytwarzany sztucznie, przy użyciu wielu różnych specyfików, których nazwy zwykły człowiek nawet nie zna, przez co coraz częściej sięgamy po to, co naturalne. Większości osób dodatki wykonane z naturalnych surowców kojarzą się z wysoką jakością, dlatego tak bardzo cenione są wyroby z kamieni szlachetnych oraz galanteria skórzana.