Czego szukasz?


Kategorie


Muzyka

materiały prasowe

Muzyka

Nowa płyta pod znakiem buntownika

13 sierpnia 2015

Tradycjonaliści mogą buntować się przeciwko „profanacji” oryginalnego stylu kompozytorów i epok – mówi o nowym albumie Warsaw Philharmonic Maria Peryt z Warner Music Poland.

Kaspszyk Jacek fot. Sophie Wright

Jacek Kaspszyk / Fot. Sophie Wright


Kontrowersyjny i zaskakujący – taki jest nowy studyjny album Warsaw Philharmonic. Album trafił do sprzedaży 7 sierpnia. Płyta prezentuje rzadko nagrywany repertuar: dzieła Brahmsa i Bacha w aranżacjach Schoenberga.

Pierwszy studyjny album Warsaw Philharmonic, wydany przez Warner Classics (Weinberg Symphony No. 4 & Violin concerto), otrzymał znakomite recenzje w Polsce i poza jej granicami. Tym razem Jacek Kaspszyk wybrał dla prowadzonej przez siebie Orkiestry Filharmonii Narodowej nieszablonowy repertuar – połączenie tradycji i awangardy. Nowa płyta nosi tytuł „Warsaw Philharmonic: Brahms & Bach orchestrated by Schoenberg”. Nad jakością nagrań czuwali wybitni reżyserzy dźwięku, laureaci Grammy Award: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko.

Czy album z muzyką klasyczną może być kontrowersyjny? Kontrowersje budzi już sam wybór repertuaru – Schoenberg. To nazwisko samo w sobie (szczególnie w Polsce, gdzie niewieki tylko procent populacji regularnie słucha muzyki poważnej) może budzić skojarzenia z muzyką, która nie należy do najłatwiejszych. Nic bardziej mylnego, bo w tym przypadku mamy do czynienia z niezwykle interesującym połączeniem – muzykę skomponowali uwielbiani przez wielu ludzi twórcy klasyczni – Brahms i Bach, a Schoenberg jedynie zaaranżował ich dzieła na orkiestrę symfoniczną – tłumaczy Maria Peryt z Warner Music Poland i dodaje: Tutaj pojawia się nowa kontrowersja – on sam bowiem utrzymywał, że pozostał wierny stylowi oryginalnych kompozycji, tymczasem jego aranżacje są tak naprawdę bardzo nowoczesne.

Czy tak odważne zestawienie przekona odbiorców? Jedni uważać będą, że to znakomicie, bo dzięki temu „stare” utwory nabrały blasku i rumieńców. Natomiast tradycjonaliści mogą buntować się przeciwko „profanacji” oryginalnego stylu kompozytorów i epok. Na pewno wybór Maestro Kaspszyka należy do bardzo interesujących i oryginalnych – komentuje Peryt i zapewnia, że płyta z pewnością przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom muzyki poważnej: Album zawiera kompozycje, których bardzo przyjemnie się słucha. Jeśli ktoś szuka muzyki, przy której można wyciszyć się po pracy, włączyć w aucie, po prostu zatrzymać się na chwilę, to jest propozycja dla niego. Klasyczne kompozycje Bacha i Brahmsa zyskały dzięki aranżacjom Schoenberga świeżości i koloru.

materiały prasowe

materiały prasowe

Krążek warszawskich filharmoników zakupimy w dużych sieciach muzycznych oraz w internecie, a także w „maleńkich, klimatycznych sklepikach, które wciąż jeszcze istnieją i są to naprawdę magiczne miejsca!” Kompozycji z płyty „Warsaw Philharmonic: Brahms & Bach orchestrated by Schoenberg” można będzie również posłuchać w serwisach streamingowych lub pobrać w sprzedaży cyfrowej.

 

„Warsaw Philharmonic: Brahms & Bach orchestrated by Schoenberg”

Warsaw-Philharmonic

UPC: 0825646075171
Johannes Brahms
Piano Quartet No.1 in G minor Op. 25

[1] Allegro – 13’30,
[2] Intermezzo: Allegro ma non troppo – 8’21,
[3] Andante con moto -10’38,
[4] Rondo alla zingarese: Presto – 9’55,
Johann Sebastian Bach
[5] Prelude and Fugue in E flat major „St Anne” BWV 552 – 16’55

Total Time: 59’33

Warsaw Philharmonic Orchestra
Jacek Kaspszyk

 

 

 

J

<p>Właściciel agencji interaktywnej SWgroup</p> <p>Napisz do mnie: <a href="mailto:s.wojcik@swgroup.pl">s.wojcik@swgroup.pl</a></p>