Czego szukasz?


Kategorie


Książka

Wydawnictwo REBIS

Książka

Niespodziewane zwroty akcji, czyli Joe Abercrombie i „Pół króla”

10 czerwca 2015

Abercrombie serwuje czytelnikowi wielką przygodę w minimalnej formie. Dynamiczną, skondensowaną, wzbudzającą apetyt na więcej.

Yarvi nie miał łatwego dzieciństwa. W kraju, w którym dla mężczyzny najważniejsze są umiejętności bojowe, kaleka z jedną sprawną ręką wzbudzał nie tyle współczucie, co wręcz odrazę. Co gorsza, tym kaleką był możliwy dziedzic korony. Mimo wielu kpin i nieprzychylnych spojrzeń, na które był narażony, Yarvi znalazł z czasem swoje miejsce i odkrył przeznaczanie. Przyuczany na ministra, chłopak miał zostać doradcą władców, a zamiast miecza i tarczy w walce używać rozumu. A tego ostatniego nigdy mu nie brakowało.

Jednak los często bywa kapryśny, o czym Yarviemu przyszło się przekonać. W przeddzień egzaminu na ministra, w wyniku zdrady zakończonej śmiercią ojca i brata Yarviego, w jednej chwili ścieżki jego przeznaczenia zmieniły swój bieg. Był to dzień, w którym dowiedział się, że musi zostać królem.

Abercrombie po raz kolejny pokazuje, że potrafi opowiadać. Snuta przez niego opowieść wciąga czytelnika bez reszty.

„Pół króla” to świetna historia skierowana chyba jednak w stronę nastoletnich czytelników. Pełna niespodziewanych zwrotów akcji, w której pierwsze skrzypce odgrywa zemsta. To właśnie to uczucie będzie popychało młodego bohatera do działania, nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach. A tych na drodze Yarvieg pojawi się sporo. Od niewoli, przez „karierę” wioślarza na pirackim statku, po pakt z dawnym wrogiem. Wszystko po to, by ukarać człowieka, który był mu bliższy niż rodzony ojciec.

Abercrombie po raz kolejny pokazuje, że potrafi opowiadać. Snuta przez niego opowieść wciąga czytelnika bez reszty, a przedstawionych bohaterów łatwo polubić. Pierwszoplanowa postać Yarviego nie jest wyjątkiem. Osobiście kibicowałem mu przez całą niełatwą drogę, w czasie której przemienia się z niepewnego siebie chłopca w zdeterminowanego mężczyznę. Młody kaleka pokonujący przeciwności losu, poznający sojuszników i dążący do celu – oto szkielet tej historii. Historii, której finał potrafi mocno zaskoczyć.

Muszę przyznać, że czekam na kontynuację przygód Yarviego, Bezimiennego i reszty przyjaciół, których młody wódz zebrał w czasie trudnej wędrówki. A mając w pamięci, jak rozkręcał się cykl „Pierwszego prawa” (seria stworzona również przez Abercrombiego) , spodziewam się niezłych fajerwerków.

pol krola

Tytuł: Pół króla
Autor: Joe Abercrombie
Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Wydawnictwo: REBIS
Premiera: 2015
Ilość stron: 400