Czego szukasz?


Kategorie


Muzyka

materiały prasowe

Muzyka

Maleńczuk: Jazz for Idiots

1 września 2016
Termin wydarzenia:
18.09.2016

Maleńczuk – bywalec wszystkich ważnych wydarzeń jazzowych, znawca gatunku i niekwestionowany koneser jazzu. W końcu postanowił sam uprawiać ten gatunek. Zdając sobie sprawę, iż jazz zabrnął w ślepą uliczkę intelektualizmu i przestał być muzyką funkcjonalną, zaproponował jazz rytmiczny, nieco prymitywny (punkowy drummer!) i tak naprawdę doskonale nadający się do tańca.

Oprócz zgrabnych i rytmicznych kompozycji własnych, saksofonista (!) Maleńczuk razem ze swoim kwintetem grają nieśmiertelne utwory dancingowe, takie jak: „Le Grande Bouffe”, „Ritorno a Suriento”, „La Paloma”, „Tequilla”, „Un pettit Fleur”, „Cantare la Luna” – Gato Barberiego.

Maleńczuk również i tutaj śpiewa, lecz nie jest to główna oś – osią jest funkcjonalność, użytkowość tej muzyki – coś, co jazz utracił i przestał być potrzebny. To mała obsesja muzyka, stąd nazwa „Jazz for Idiots”. Winą jazzmanów jest intelektualizm i scholastyczne wyrafinowanie – skutecznie odsunęło to szeroką widownię. Tutaj tego nie ma. Jest pewien pierwotny zgrzyt i dużo rytmu i – co nie bez znaczenia – nie trzeba być koneserem a wręcz „można i trzeba być idiotą”.

Tym samym Maciej Maleńczuk po raz kolejny ogłasza zwrot w muzyce, apelując: „Nie pozwalajmy sobie na dyktaturę dyletantów. Jazz dla idiotów!”

13151981_1013326672055807_7732918918437002410_n

Przemek Sokół- trąbka
Karol Ludew – perkusja
Darek Tarczewski – piano
Andrzej Laskowski – gitara basowa
Maciej Maleńczuk – śpiew, saksofon

Źródło: Onet.pl

Maciej Maleńczuk
18 września
Klub Muzyczny Parlament/ Gdańsk
godzina: 20:00

Bilety:
55 zł – http://www.pwevents.pl/pl/bilety,1,375.html
60 zł – Biletomat, Ebilet, Eventim, Ticketpro, Parlament i Punkt Lotto (CH Manhattan)
65 zł – w dniu koncertu