Czego szukasz?


Kategorie


Muzyka

Muzyka

Koncert Chóru Lira

5 stycznia 2016
Termin wydarzenia:
15.01.2016

Podczas występu będzie można usłyszeć kolędy i pastorałki.

Zapraszamy Państwa na koncert świąteczny Chóru Lira im ks. Stanisława Ormińskiego.

Koncert odbędzie się 15 stycznia 2016 roku, w Stacji Kultura, o godzinie 19:00.

Wstęp wolny!

Krótka historia Chóru:

Chór powstał 31 stycznia 1938 roku pod nazwą Auxilium z inicjatywy założyciela placówki salezjańskiej w Rumi, muzyka ks. Jana Kasprzyka oraz działacza amatorskiego ruchu śpiewaczego Ignacego Hepki.

Chór w bardzo krótkim czasie zdobył sympatię nie tylko Rumi, ale i Wybrzeża. Już w październiku 1938 roku Auxilium zostało zarejestrowane przez Ignacego Hepkę w Pomorskim Związku Śpiewaczym w Toruniu i nieprzerwanie do dnia dzisiejszego jest członkiem PZChiO.

Wybuch II wojny światowej i lata okupacji hitlerowskiej przerwały działalność zespołu. Wielu członków chóru zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych.

Po wojnie, w roku 1945 zespół wznowił działalność pod dyrekcją ks. Jacka Kochańskiego. Początkowo działał chór żeński, od września 1946 roku, kiedy to miejsce miało pierwsze walne zebranie zaczął działać chór mieszany.

W okresie stalinowskim, w roku 1951 w wyniku nacisków zewnętrznych wiele chórów musiało zmienić nazwę, nie ominęło to również chóru Auxilium. Chór przyjął nową nazwę Lira. W grudniu 1952 roku chór Lira został zdobywcą I miejsca na Konkursie Chórów Okręgu Gdyńskiego.

W 1961 roku kierownictwo artystyczne nad chórem Lira przejął ks. profesor Stanisław Ormiński, wybitny muzyk, pedagog i kompozytor, autor znanego w kraju i za granicą Apelu Jasnogórskiego, patriota, żołnierz Powstania Warszawskiego.

Po śmierci księdza Ormińskiego chórem kierowali m. in. dyrygent i kompozytor Stanisław Kwiatkowski, Zbigniew Kosmecki, Marzena Graczyk i Piotr Klemenski.

Teraz chórem kieruje Katarzyna Januszewska, która urodziła się w Rumi, jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej  I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Studia wyższe ukończyła na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki.

Chór Lira, który jest chórem profesjonalnym zapewnia oprawę artystyczną we wszystkich uroczystościach kościelnych i niedzielnych mszach św. Celem działalności zespołu jest służenie Bogu, Ojczyźnie, swojej parafii i miastu.

Zapraszamy 15 stycznia 2016, godzina 19:00, Stacja Kultura, dworzec PKP, Rumia.

Dołącz do wydarzenia!

StacjaKultura
Author

StacjaKultura