Czego szukasz?


Kategorie


Komiks

fragment okładki, wyd. Prószyński i S-ka

Komiks

Komiksowa biblia Wiedźmina

20 grudnia 2015

Twarda oprawa, świetny papier, doskonałe wykonanie i mnóstwo drobnych smaczków nadających charakter całości to nowe-stare, komiksowe wcielenie Wiedźmina.

Zbiorcze wydanie komiksów o Geralcie z Rivii to absolutnie obligatoryjna pozycja dla wszystkich fanów zarówno komiksu jako takiego, jak i Wiedźmina. Wydanie zawiera w sobie sześć pierwszych rysunkowych opowieści o Geralcie, autorstwa Bogusława Polcha. To właśnie ten autor oraz Maciej Parowski i Andrzej Sapkowski w latach 90. jako pierwsi nadali wizualną, komiksową formę głównemu bohaterowi stworzonemu przez Sapkowskiego.  To właśnie ich wspólnie stworzone komiksy, poprawione i wydrukowane na nowo, trafiły do opisywanego, nowego wydania.

Tom otwiera „Droga bez powrotu”, czyli historia rodziców Geralta. Jest to też pierwsze spotkanie z niektórymi postaciami znanymi z wiedźmińskiego uniwersum, a także późniejszych gier komputerowych.

W „Zdradzie” pierwszy raz spotkamy się z młodym Geraltem, uczącym się swego fachu pod okiem mentora Vesemira. W opowieści zatytułowanej po prostu „Geralt” mamy do czynienia ze strzygą, królewską córką, którą bohater musi odczarować z uroku. „Mniejsze zło” to historia, przy okazji której poznajemy miłość Geralta, a więc Yennefer z Vengerbergu. Tutaj też dowiemy się dlaczego Geralt, Biały Wilk, nazywany był także Rzeźnikiem z Blaviken.

W komiksie „Ostatnie życzenie” odnajdziemy kontynuację wątku z Yennefer i jej burzliwej relacji z Wiedźminem. Zamykająca część komiksową historia, zatytułowana „Granice możliwości”, to znana już, i wielokrotnie obśmiana za wykonanie filmowe, opowieść ze złotym smokiem.

Tom zamyka publikowany po raz pierwszy tekst, z którego możemy dowiedzieć się więcej na temat pewnych sytuacji i genezy zawartych w komiksach opowieści. Gratka dla prawdziwych wiedźmińskich entuzjastów, lubiących znać motywacje autorów danego dzieła.

Wydawany w latach 1993-1995 cykl komiksów o Wiedźminie wyprzedził czasy i zapowiedział narodziny megagwiazdy polskiej popkultury. (Prószyński i S-ka)

Jaki właściwie jest nowy-stary Wiedźmin? Jest kapitalny. To świetnie wydany zbiór wartościowych komiksów, które dziś, mimo że może nieco zapomniane – z powodu sukcesu gier komputerowych z Geraltem – zdecydowanie są warte uwagi. Kreska jest odmienna o tego, do czego przyzwyczaiły nas dzisiejsze komiksy. Biały Wilk nie przypomina specjalnie tego znanego z okładek gier czy nowych komiksów. Ma jednak specyficzny klimat, mniej „megaprodukcyjny”. Jest typowo nasz – lokalnie słowiański.

Ilustracje są świetne, chociaż niektórych drażnić może paleta barw, ale domyślam się, iż jest to wynik kompromisu pomiędzy wiernością oryginałom z lat 90. a dzisiejszymi standardami.

Zbiór ten jest też świetnym starterem dla każdego, kto chciałby zgłębić temat Wiedźmina, ale nie za bardzo wie, od czego zacząć (a na książki Andrzeja Sapkowskiego nie może znaleźć czasu). Tutaj znajdzie przekrojowo wszystko, co wiedzieć musi o Geralcie. Skąd się wziął, gdzie poznał danych bohaterów i dlaczego jego losy toczyły się w takim, a nie innym tempie.

Wiedźmiński album z Prószyńskiego będzie doskonałym prezentem dla każdego fana komiksu czy losów Geralta. Wydanie bez dwóch zdań można nazwać kolekcjonerskim, a jego zawartość i wykonanie jest warte każdej złotówki. Jeśli więc nie wiecie, co położyć pod choinkę bliskiej osobie, czującej klimaty fantasy i prozy Sapkowskiego, to właśnie znaleźliście idealny prezent.

Tytuł: Wiedźmin – Wydanie kolekcjonerskie
Autorzy: B.Polch, A. Sapkowski, M. Parowski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rodzaj: komiks
Ilość stron: 311
Data wydania: 17.11.2015