Czego szukasz?


Kategorie


Rozrywka

Rozrywka

Kasprzykowski, Opania i Arciuch „Pod niemieckimi łóżkami”

3 lipca 2015
Termin wydarzenia:
14.09.2015

Bezkompromisowa satyra, której ostrze skierowane jest w równym stopniu w kierunku „złych” Niemców, „dobrych” Polaków czy Żydów.

Kilka lat temu spore poruszenie w Polsce i Niemczech wywołała książka Justyny Polańskiej „Pod niemieckimi łóżkami”. To napisana pod pseudonimem opowieść polskiej sprzątaczki, która przez wiele lat pracowała na czarno w Niemczech. Obraz naszych zachodnich sąsiadów, jaki wyłonił się z kart książki, okazał się mocno kontrowersyjny. Autorka oskarżyła ich o rasizm, ksenofobię, pogardę dla Polaków, skąpstwo, nieufność i jeszcze wiele innych, brzydkich cech.

Oparty na owych wspomnieniach spektakl w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego nie jest prostym przeniesieniem na scenę co bardziej krwistych historyjek z książki. To raczej bezkompromisowa satyra, której ostrze skierowane jest w równym stopniu w kierunku „złych” Niemców, „dobrych” Polaków czy Żydów. Wyśmiewane są wszelkie ludzkie obyczajowe grzechy i grzeszki, bez dorabiania do nich ideologii czy przyklejania narodowych etykietek. Nikt nie może tu liczyć na taryfę ulgową: ani autorka książki (bo przecież skoro ukrywa się pod pseudonimem, to może w ogóle nie istnieje?), ani media, które anonimową sprzątaczkę kreują na celebrytkę (jeśli nie na bohaterkę narodową).

To jacy tak naprawdę jesteśmy, a jacy są ci wstrętni Niemcy? O, nie! Odpowiedź na to pytanie ze sceny nie padnie, bo twórcy przedstawienia nie chcą zbawiać świata, wolą go zabawiać (Arciuch, Opania i Kasprzykowski sami bawią się przy tym świetnie!). Padnie więc mnóstwo naprawdę dobrych tekstów, które rozbawią Państwa do łez. I przestanie być istotne, jakie tak naprawdę te łóżka są: niemieckie, czy polskie…

Występują : Bartłomiej Kasprzykowski, Bartosz Opania, Tamara Arciuch

Teatr Apollo / Poznań, 14.09.2015, godz. 17.30 i 20.30

Bilety: www.bilety.sollus.pl

plakat_nowy

Sollus
Author

Sollus

<p>Największe przeboje teatralne w Polsce, największe gwiazdy, wspaniałe koncerty i musicale w Twoim mieście. Wydarzenia kulturalne organizujemy na terenie całej Polski.</p>