Czego szukasz?


Kategorie


Biznes

Jadźka Rysuje / http://jadzkarysuje.pl

Biznes

Jadźka Rysuje zachęca: Twórz swój Momentownik i zbieraj wspomnienia

3 marca 2016

„Wystarczy odłączyć się od sieci, sprzętów elektronicznych i wszelkich rozpraszaczy. Dać sobie czas na nudę i voilà! Nasza kreatywność nas zaskoczy”.

 

Natalia Klonowska jest Trenerką Myślenia Wizualnego i prelegentką na Festiwalu PROGRESSteron, autorką projektu Jadźka Rysuje: www.jadzkarysuje.pl.

 

Jadźka Rysuje / http://jadzkarysuje.pl

Jadźka Rysuje / http://jadzkarysuje.pl

Co to jest Momentownik?

Momentownik© to mój rysunkowy dziennik wspomnień z każdego dnia. Postał w wyniku potrzeb i kilku inspiracji (Cudownik Klaudii Tolman, Słoik szczęścia, Akcja 100 Happy Days i wielu innych). Prowadzę go od lutego 2015 roku – z lepszymi i gorszymi momentami. Nazwę stworzyłam sama, kiedy ustaliłam, że chcę notować w nim różne momenty mojego życia (te przyjemne i nieprzyjemne, te gorsze i lepsze, większe i mniejsze). I tak powstał Momentownik©.

Jak krok po kroku prowadzić swój Momentownik?

Przede wszystkim należy wyposaży się w notes odpowiadającym naszym potrzebom. Ja zaczęłam od dość obszernego (licząc, że zmieszczę w nim cały rok), co w perspektywie czasu okazało się błędem. Często wyjazdy szybko zweryfikowały jego wielkość i ciężar (który przy częstych podróżach i walizce wypełnionej gadżetami na warsztaty ma ogromne znaczenie). Dlatego zmieniłam go na format A6, gładki, marki Leuchtturm1917. Ma bardzo przyjemny papier i duży wybór kolorów okładek. Jeden wystarcza mi na kwartał – rysuję w nim tylko na jednej stronie kartki (cenię sobie brak prześwitów i przejrzystość notatek). Każdego dnia na osobnych kartkach wypisuję momenty danego dnia (całego!) i to właśnie na ich podstawie tworzę później rysunek. Oczywiście nie opieram się jedynie na rysunku – bo już po kilku dniach nie wiedziałabym, co miałam na myśli. Dlatego łączę rysunek z tekstem – hasłami, metaforami czy nawet całymi zdaniami. Do rysowania wykorzystuję cienkopisy (różne, od 0,05 do 0,7 – dostępne w sklepach plastycznych), za pomocą których tworzę czarno-biały szkielet. A następnie koloruję go, tym co akurat mam pod ręką (kredki akwarelowe, kredki świecowe, cienkopisy, flamastry, markery czy tym podobne). Staram się robić to na bieżąco. Czasem się nie udaje i nadrabiam kilka lub nawet kilkanaście dni w jedno popołudnie – mając tym samym bardzo fajny czas relaksu i odpoczynku dla siebie.

Tutaj można znaleźć kilka moich przykładowych stron z Momentownika©.

Rysowanie u dzieci rozwija wyobraźnię, pozwala im wyrazić myśli, których nie wypowiedzą na głos. Jakie korzyści rysowanie przynosi dorosłym?

Dokładnie te same, co dzieciom. Dodatkowo daje nam, dorosłym, dobrą zabawę i frajdę, wzbudza w nas pozytywne emocje (niejednokrotnie wywołane wspomnieniami z dzieciństwa). Rysowanie nas odstresowuje i odciąga od codziennych problemów. Intencjonalne wykorzystywanie rysunku – co jest główną ideą Myślenia Wizualnego – pozwala nam lepiej się skoncentrować, wyzwala w nas twórczy potencjał, zwiększa nasze zaangażowanie i efektywność naszej pracy.

Momentownik to taki rysowany pamiętnik. Dlaczego nie prowadzimy już „klasycznych” pamiętników? Co mamy w zamian?

Moim zdaniem Intrenet „pomógł” nam z tego wyrosnąć, odłożyć to na bok. Bardzo dużo rzeczy załatwiamy dzisiaj w sieci i na portalach społecznościowych. Ale wierzę, że jest jeszcze grupa ludzi prowadząca swoje dzienniki i pamiętniki – która nie wspomina o tym, bo po co – skoro i tak robi to dla siebie.

Jak najlepiej przekazywać wspomnienia z naszego życia młodszym pokoleniom?

Nie ma chyba na to jednego sposobu. Zwolennicy elektroniki będą wyświetlać pokaz slajdów, zwolennicy zajęć w stylu DIY (Do it yourself), będą tworzyć swoje albumy scrapbookingowe czy rysunkowe (jak mój Momentownik), a jeszcze inni będą mieli góry wydrukowanych zdjęć do przeglądania. Moim zdaniem wszystko zależy od naszych personalnych preferencji, dostępnych materiałów i ilości czasu, jakim dysponujemy.

Natalia Klonowska / http://jadzkarysuje.pl

Natalia Klonowska / http://jadzkarysuje.pl

Myślenie Wizualne, Sketchnoter, Graphic Recorder i Graphic Facilitator  – takimi skomplikowanymi pojęciami określa Pani swoje zajęcie. Co się pod nimi kryje, czyli czym tak naprawdę Pani się zajmuje?

Zatem od początku. Na co dzień zajmuję się Myśleniem Wizualnym. Za pomocą prostych rysunków i słów tłumaczę skomplikowane treści. Wykorzystuję Myślenie Wizualne w praktyce, przenosząc na papier wszystko to, co najważniejsze. Słucham, selekcjonuję i organizuję informacje, tworząc przejrzyste notatki graficzne. Większość z nas, tak naprawdę, wykorzystuje Myślenie Wizualne na co dzień, nie wiedząc o tym, że to robi. Niejednokrotnie spotykam się ze słowami: „ja tak robię od liceum”, „przecież to nic nowego i odkrywczego” – z czym w pełni się zgadzam.
Sketchnoter, Graphic Recorder i Facilitator, to role, które w ramach zawodu Myślicielki Wizualnej przyjmuję. Każda z nich ma takie same podstawy teoretyczne. Różnią się narzędziami i celami. Jako Sketchnoter – tłumaczę treści na słowa i obraz w małym formacie (do A4 włącznie), będąc częścią grupy odbiorców (siedząc gdzieś wśród tłumu). Celem jest zazwyczaj stworzenie notatki graficznej. Jako Graphic Recorder pracuję na dużych powierzchniach papieru (od A1 do większych), w czasie dużych wydarzeń, np. konferencji, stojąc przed publicznością, która może obserwować moją pracę. Tym samym tworzę notatkę graficzną, która angażuje uczestników w czasie spotkania i pozwala im na szybsze i bardziej intuicyjne zrozumienie przekazywanej treści. Jest też świetnym materiałem pokonferencyjnym, budującym zaangażowanie uczestników, którzy chętnie publikują jej zdjęcia w swoich social mediach. Jako Graphic Facilitator pracuję na dużych formatach, ale z małymi grupami i zespołami, moderując zapisem graficznym ich pracę. Zwiększam ich aktywność w czasie spotkania, wkład w generowanie pomysłów i tworzenie rozwiązań. Stworzona notatka jest doskonałym podsumowaniem spotkania i materiałem do dalszej pracy. Niejednokrotnie tworzę jego wersję elektroniczną. Rozesłana drogą mailową jest szybciej i chętniej odczytywana.
Zatem w zależności od tego, jaki efekt jest oczekiwany, korzystam z odpowiedniej roli Myślicielki Wizualnej.

Jak w świecie opanowanym przez Internet rozwijać kreatywność, nie korzystając z zasobów sieci? Czy jest to w ogóle możliwe?

Oczywiście. Wystarczy odłączyć się od sieci, sprzętów elektronicznych i wszelkich rozpraszaczy. Dać sobie czas na nudę i voilà! Nasza kreatywność nas zaskoczy.

 

*****

Natalia Klonowska – Myślicielka Wizualna. Działa pod nazwą „Jadźka Rysuje”. Swoimi umiejętnościami wzbogaca spotkania, konferencje i panele dyskusyjne, tworząc niepowtarzalny zapis graficzny. Wykorzystuje Myślenie Wizualne w praktyce, przenosząc na papier wszystko to, co najważniejsze. Pokazuje jak polepszyć swoje codzienne funkcjonowanie za pomocą prostych rysunków. Upraszcza przekaz w procesach, schematach czy procedurach, tworząc odręczne ilustracje. Prowadzę szkolenia i warsztaty dla zróżnicowanych grup szkoleniowych, przypominając, że każdy potrafi rysować.

PROGRESSteron - banner

W ramach 33. Festiwalu PROGRESSteron, Natalia Klonowska poprowadzi warsztat pt. „Twórz swój Momentownik i zbieraj wspomnienia, żeby mieć co wnukom opowiadać”. Zajęcia odbędą się w sobotę, 5 marca, w godzinach 15:00-21:00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Zostały ostatnie wolne miejsca. ZAPISY [TUTAJ]

Dowiedz się więcej o 33. Festiwalu PROGRESSteron – 33. Festiwal PROGRESSteron – #tajednarzecz

Pełen program Festiwalu – http://www.festiwalprogressteron.pl/trojmiasto/