Czego szukasz?


Kategorie


Książka

fragment okładki/ wyd. Świat Książki

Książka

Gdy znika dziecko…”Nie ma jej” Joy Fielding [recenzja]

1 października 2017

Lektura „Nie ma jej” Joy Fielding powoduje czytelniczego kaca, zostawia z zamętem w głowie i tysiącem myśli dotyczących czynników determinujących pewne zachowania u ludzi.

Książka Joy Fielding została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami mającymi miejsce w Praia da Luz, gdy zniknęła mała Madeleine McCann.  Historia, która wydarzyła się w portugalskim kurorcie, obiegła cały świat ze względu na okoliczności zaistnienia. Kate i Gerry McCann pozostawili trójkę swoich dzieci (dwuletnich bliźniaków oraz niespełna czteroletnią Madeline) w pokoju hotelowym na czas kolacji, którą spędzali z przyjaciółmi pięćdziesiąt metrów dalej. Niestety podczas kolejnej z wizyt w pokoju w celu sprawdzenia, czy dzieci śpią, odkryli, że ich córka zniknęła pomimo zastosowanych środków ostrożności. Reszta historii pozostaje za mgłą domysłów i licznych oskarżeń.

Joy Fielding postanowiła zabawić się w dywagacje, które brzmią bardzo realnie… dzięki czemu po 10 latach od prawdziwych wydarzeń czujemy się, jakbyśmy byli w skórze matki odkrywającej, że jej dziecka nie ma. W powieści „Nie ma jej” Caroline i Hunter Shipley, by uczcić dziesiątą rocznicę ślubu, wyjeżdżają wraz z córkami do meksykańskiego kurortu. Tam razem z przyjaciółmi odpoczywają od codziennych problemów aż do feralnego ostatniego wieczoru tego wyjazdu. W wieczór rocznicy ślubu zamówiona, jak każdego wieczoru, opiekunka nie zjawia się, zaś rodzice dziewczynek zostają poinformowani, że sami odwołali tego dnia jej przyjście. Po licznych namowach męża Caroline postanawia dołączyć do przyjaciół podczas wyjątkowej kolacji i zaglądać do dziewczynek co pół godziny naprzemiennie z Hunterem. Jak bardzo będzie żałować tej decyzji przez najbliższe 15 lat… Gdy wchodzi za którymś razem do pokoju, łóżeczko młodszej córki okazuje się puste.

Fielding jak mało kto potrafi zarysować tak postaci swojej powieści, by były wielowymiarowe i uciekały przed jednoznacznymi ocenami. Nie podaje czytelnikowi gotowych rozwiązań, każe analizować przedstawione fakty oraz odkrywać kolejne powiązania.

Niezwykle skonstruowany thriller, który serwuje nam Fielding, wciąga z każdą kolejną stroną i jednocześnie w sposób subtelny porusza drażliwe kwestie. Caroline, wokół której toczy się akcja książki, przez lata walczy z oceną środowiska i z własnymi wyrzutami sumienia. Wiecznie zmagająca się z wizerunkiem, który wykreowały media rządne kolejnych sensacji, poszukuje sposobu, by uporać się ze stratą i okiełznać charakter starszej córki. Patrząc na jej zmagania, dostrzec można, jak wiele sił kosztowało ją zachowanie resztek wiary w ludzi. Fielding jak mało kto potrafi zarysować tak postaci swojej powieści, by były wielowymiarowe i uciekały przed jednoznacznymi ocenami. Nie podaje czytelnikowi gotowych rozwiązań, każe analizować przedstawione fakty oraz odkrywać kolejne powiązania.

Dzięki prowadzeniu akcji książki w wielu płaszczyznach czasowych nie czujemy się znużeni wieloletnią walką o prawdę, którą musiała przeżywać Caroline. Umiejętne łączenie teraźniejszych wydarzeń oraz retrospekcji z przed 15 lat i później daje czytelnikowi szerszą perspektywę oraz podnosi dynamikę. Nawet przyczyny rozpadu małżeństwa Caroline i Huntera są tylko z pozoru przewidywalne i klarowne, lecz dzięki nagromadzeniu faktów z ich życia każdy może ocenić te relacja trochę inaczej.

W „Nie ma jej” do ostatnich stron dawkowane jest napięcie a, co najważniejsze, rozwiązanie intrygi wgniata w fotel. Nawet po skończeniu książki czytelnik zadaje sobie kolejne pytania – zachowania bohaterów skłaniają do głębszej refleksji nad kondycją człowieka postawionego na granicy wytrzymałości. Trzeba przyznać, że jest to świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, gdzie emocje bohaterów są kluczem do próby zrozumienia problemu. Tym bardziej dobijający jest fakt, że wiele z tych emocji towarzyszyło wielu realnym osobom, których dzieci lub bliscy nagle znikali. Jak przerażający musi być krzyk matki, która odkrywa, że jej dziecka nie ma…

 

Autor: Joy Fielding
Tytuł: Nie ma jej
Tłumaczenie: Edyta Jaczewska
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron:  352
Data wydania: 26 kwietnia 2017