Czego szukasz?


Kategorie


Książka

fragment okładki/ wyd. Filia

Książka

Gdy nie ma już nic do stracenia. „Niepamięć” Marka Stelara [recenzja]

15 grudnia 2017

„Niepamięć” to bardzo dobrze skonstruowany thriller opierający się na ciekawym koncepcie walki z pamięcią. Akcja ścina krew w żyłach, węzły fabularne rozwijają się i splatają w wybuchową całość, zaś kryminalne wątki nie przesłaniają głównych motywów.

Główny bohater, podinspektor Dariusz Suder, budzi się w szpitalu z kulą w czaszce i dowiaduje się, że w zamachu zginęła jego żona i córka. To wszystko okazuje się tylko wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ wydarzenia z każdą stroną nabierają tempa. Podinspektor przed tragicznymi wydarzeniami koordynował wraz ze swoim zespołem międzynarodową akcję przejęcia narkotyków, jednak ona też miała niespodziewane konsekwencje. W strzelaninie i eksplozji, do której doszło, zginęło wielu policjantów i członków gangu. Wszystko zaczyna zacieśniać się wokół Sudera, zaś on cierpi na amnezję i nie pamięta wydarzeń z ostatnich tygodni.

Muszę przyznać, że początkowo męczył mnie zastosowany język (liczne użycie wulgaryzmów, maniera językowa) i sceny niczym z niskich lotów erotyków, ale ten zabieg pozwolił na zbudowanie atmosfery, jaka panowała w życiu głównego bohatera przed wypadkiem. Z kolejnymi rozdziałami dostrzegamy, że sposób wypowiedzi, którym posługuje się Suder, jest charakterystyczny dla osób prowadzących podwójne życie i żyjących pod dużą presją. Mężczyzna bez skrupułów zdradza żonę ze współpracownicą oraz agresywnie i porywczo próbuje kontrolować życie nastoletniej córki, ale używany przez niego język ulega częściowej zmianie wraz z przemianą, jaką przechodzi bohater po tragicznych wydarzeniach.

„Niepamięć” może się wydawać typową opowieścią o zemście, ale pod otoczką kryminalnej afery odnajdujemy psychologiczny obraz mężczyzny pozbawionego własnej tożsamości. Marek Stelar nie podsuwa pod nos czytelnikowi jednoznacznych postaci, główny bohater nigdy nie należał do dobrych i praworządnych, ale w jakiś sposób przyciąga do siebie z coraz większą mocą. Krwawe ślady, które napotyka na swojej drodze, i kolejne zabite osoby to tylko pretekst do obserwacji relacji międzyludzkich i zależności, w które wcześniej był wplątany Suder. Czy bohater, który stracił część wspomnień może odnaleźć się bez niczyjego wsparcia? Czy może pójście na terapię do psychologa, w którego nie wierzy, pozwoli poukładać obraz rzeczywistości? Suder szuka odpowiedzi na mnożące się z każdą chwilą pytania…

Akcja powieści toczy się w środowisku szczecińskiej jednostki policji. Suder pełnił funkcję szefa Zespołu do spraw Międzynarodowej Współpracy Policji i w akcji, którą koordynował, polska oraz niemiecka policja miały zewrzeć szyki.  Często w powieściach takie środowiska to elita, która pod pozorami emocjonującej współpracy kryje tylko coraz głębsze bagno. To bagno to powiązania i układy, ciemne interesy prowadzone w imię „wyższego dobra” i coraz większe pieniądze. Trudno się nie zatracić, gdy wszyscy wokół wyznają podobne wartości… i dowiedzieć się, jak nisko się upadło, gdy nikt nie chce zdradzić za wiele. „Niepamięć” wciągnęła mnie, ale pewnie autor chciał, by większą uwagę zwrócić na wątki typowo kryminalno-policyjne, a nie psychologiczne.

Marek Stelar w „Niepamięci” zaprezentował swoje zdolności do tworzenia złożonych postaci i prowadzenia wielu wątków w taki sposób, by czytelnik nawet nie wiedział, kiedy pochłania kolejne rozdziały. Intryga jest rozbudowana, świetnie łączy się w spójną całość i po zamknięciu książki pozostawia z wieloma myślami. Jeżeli to jest pierwszy tom serii, to czekam z niecierpliwością na następne…

Autor: Marek Stelar
Tytuł: Niepamięć
Wydawnictwo:  Filia
Liczba stron: 440
Data wydania: 5 lipca 2017