Czego szukasz?


Kategorie


Muzyka

Muzyka

Fingerstyle Sopot Festival: niespotykane widowisko gitarowe

13 listopada 2016
Termin wydarzenia:
20.11.2016

Fingerstyle to jedna z najtrudniejszych i zarazem najbardziej widowiskowych technik gry na gitarze akustycznej. 20 listopada w Teatrze na Plaży wystąpi 3. reprezentantów tego gatunku. 


Piotr Krępeć, Piotr Zajdek i Michał Zygmunt to doświadczeni artyści, którzy z gitary akustycznej wydobywają niespotykane dla przeciętnego słuchacza dźwięki. Cała trójka wystąpi 20 listopada w Sopocie w ramach III edycji Fingerstyle Sopot Festival.

– Fingerstyle jest bez wątpienia zjawiskiem cieszącym się coraz większym zainteresowaniem wśród fanów gitarowego grania z całego świata. – mówi Piotr Krępeć, dyrektor festiwalu i fingerstyle’owiec z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Czym jest technika gry fingerstyle? – W świecie gitarzystów panują różne definicje tego pojęcia. Jedne z nich kładą nacisk na niegitarowe, a raczej pianistyczne podejście do gry. Inne zwracają uwagę na specyficzne łączenie elementów melodii, rytmu i harmonii. Jeszcze inne na pierwszym planie stawiają wzbogacenie solowych utworów technikami perkusyjnymi czy tappingowymi – zwraca uwagę Piotr Krępeć

fsf-baner-1640x686

Jedno jest pewne: styl ten pozwala solowemu gitarzyście sprawić wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie. Przestrzenny dźwięk oraz specyficzny sposób uderzania w gitarę robią na słuchaczach ogromne wrażenie.

Fingerstyle Sopot Festival to oprócz koncertów gitarowych, znakomita okazja do spróbowania swoich sił w technice gry fingerstyle: w dniu festiwalu, o godz. 12., artyści poprowadzą mistrzowskie warsztaty gitarowe. W zajęciach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowni, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Wystarczy przyjść ze swoją gitarą do Dworku Sierakowskich, przy ul. Czyżewskiego 12.

O artystach:

PIOTR KRĘPEĆ

piotr-krepec

Piotr Krępeć / materiały prasowe

Gitarzysta akustyczny, uczestnik większości znaczących festiwalów fingerstyle w Polsce. W jego kompozycjach można odnaleźć bogactwo środków artystycznego wyrazu. Górują wysublimowane połączenia dźwięków i minimalizm.

W 2012 skomponował muzykę do prezentowanego na festiwalu w CANNES filmu „Podróż z bagażem podręcznym” (reż. Arek Biedrzycki). W roku 2013 wydał album „In Substance”, który spotkał się z entuzjastycznym odbiorem publiczności. Wielokrotny stypendysta artystyczny.

W roku 2016 odbył trasę koncertową po Chinach.

www.piotrkrepec.com

PIOTR ZAJDEK

piotr-zajdek

Piotr Zajdek / materiały prasowe

Akustyczny gitarzysta fingerstyle, kojarzony głównie z alternatywną sceną muzyczną. W swojej twórczości ceni minimalizm i poszukiwanie głębi ludzkiego ducha.

W 2013 roku otworzył koncert Jona Gomma w Polsce. W 2015 roku zdobył główną nagrodę na Warsaw Fingerstyle Festival.

Współgracz 100 Tvarzy Grzybiarzy, Teatru Jednego Wina, Paździerzy i Kosmetyki Mózgu a obecnie Pieniędzy.

www.piotrzajdek.com

MICHAŁ ZYGMUNT

Michał Zygmunt / materiały prasowe

Michał Zygmunt / materiały prasowe

Gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów. Zbiera pojedyncze dźwięki i wykorzystuje w muzyce równorzędnie obok gitar i innych instrumentów.

Jest autorem 6 płyt; stworzył muzykę filmową, ilustracyjną oraz słuchowiska. Współpracował m.in. z Janem Bangieem, Erikiem Honorém, Nilsem Petterem Molværem, Rolim Mosimannem, Arve Henriksenem.

Współtworzy Festiwal Punkt Eklektik Session, który połączył dwa innowacyjne, europejskie festiwale i wpisał się w ogólnopolski kalendarz wydarzeń muzycznych.

Zainicjował serię Odra Guitars- instrumentów zbudowanych wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą. Laureat nagrody Emocje 2015 Radia Wrocław Kultura w kategorii muzyka, doceniony za muzyczną indywidualność, odkrywanie innych wymiarów muzyki.

www.acoustic.pl

 

FINGERSTYLE SOPOT FESTIVAL

Termin: 20.11.2016

12:00 – Warsztaty (Dworek Sierakowskich, Sopot ul. Czyżewskiego 12 )

18:00 – Koncerty (Teatr Na Plaży, Sopot ul. Mamuszki 2)

* Piotr Zajdek * Piotr Krępeć * Michał Zygmunt

21.00 – After Party, Młody Byron, Sopot ul. Czyżewskiego 12

BILETY

Warsztaty:80 zł
Koncert: 40 zł

Bilety do nabycia w Teatrze na Plaży lub online http://teatrnaplazy.interticket.pl/
Zapisy na warsztaty: sopot@fingerstyle.com.pl

Kontakt: Piotr Krępeć Tel: +48 889562851 sopot@fingerstyle.com.pl

www.fingerstyle.com.pl

 

Organizator: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury „ANIMA”.
Partnerzy: Miasto Sopot, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Teatr na Plaży, Kawiarnia Artystyczna „Młody Byron”.
Sponsorzy: Salony Muzyczne Riff, Śliwa Guitars.
Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Profesjonalny Magazyn Muzyków TopGuitar, Infomusic.pl, Fingerstyle.pl, Radio Mors

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Sopotu.

mk
Author

mk

<p>Redakcja</p>