Czego szukasz?


Kategorie


Książka

fragment okładki/ wyd. MAG

Książka

Czas wojny w „Czasie Żelaza” Angusa Watsona [recenzja]

4 lutego 2016

Gdy nadchodzi czas wojny, fantastyka znajduje największe pole do popisu.

„Czas Żelaza” Angusa Watsona to pierwsza część wciągającego cyklu z fabułą wypełnioną po brzegi. Akcja została umiejscowiona w czasach starożytnych przed najazdem Rzymian na Bretanię. Autor sięgnął do bardzo słabo znanego wątku historii, a ponieważ wiedza historyczna współczesnych jest tak szczątkowa, miał duże pole do popisu.

I tak , w czasach gdy Zadar rządzi twardą ręką niemal całą Bretanią, poznajemy głównego bohatera – Duga Fokarza. Ten pechowy najemnik wiecznie ściąga na siebie kłopoty, zaczynając od tego, iż znalazł się po nieodpowiedniej stronie na polu bitwy. Zaprawiony w walce bynajmniej nie boi się kolejnych przeciwności, stawia im czoła, jednak tylko do pewnego czasu robi to sam. Towarzyszyć mu będą: Lowa Flynn – łuczniczka walcząca przeciwko ludowi, w którego szeregach znalazł się Dug – i mała dziewczynka Wiosna, która okaże się kimś innym, niż wszyscy sądzą.

Angus Watson zaskakuje czytelnika i wśród morderczego tempa akcji, skłania do refleksji nad  współczesnością.

Trójka bohaterów ucieka przed pościgiem wysłanym przez Zadara. Nie jest to jednak zwykły pościg, bo gdzie się nie zajdą, tam wpływają na losy kolejnych ludzi i kolejnych społeczności. W pewnym momencie bowiem każdy sojusznik może okazać się wrogiem, a każdy wróg sojusznikiem. Czas wojny potrafi zmieniać perspektywę postrzegania tego, co złe i dobre, oraz tego, co jeszcze jest normalne, a co już jest dewiacją. Angus Watson zaskakuje czytelnika i wśród morderczego tempa akcji, skłania do refleksji nad  współczesnością.

W „Czasie Żelaza” znajdziemy nie tylko walkę, ale też sporą dawkę rubasznego humoru, który karze głośno się śmiać nawet w miejscach publicznych. Mamy tu też do czynienia, z tak lubianą przez fantastów, magią, która nie została dodana jedynie „dla efektu”. W tej prawie 800-stronicowej powieści wszystko ma swoje miejsce i kiedy dobiega końca, krzyczymy o jeszcze. Zapowiedź na okładce nie kłamie: nie można doczekać się kolejnej części przygód tych zwariowanych bohaterów.

Jeżeli szukacie dawki dobrze napisanej fantastyki z krwi i kości, która Was zaskoczy, śmiało sięgnijcie po powieść Angusa Watsona „Czas Żelaza”. A na kolejne tomy już  nie będę musiała Was namawiać.

Czas Żelaza

Tytuł: Czas Żelaza
Autor: Angus Watson
Premiera: 6 listopada 2015
Tłumaczenie: Maciej Pawlak
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ilość stron: 770