Czego szukasz?


Kategorie


Książka

Książka

Co ciekawego na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie? [relacja]

10 listopada 2017

W dniach 26-30 października w hali Expo miały miejsce 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Po raz kolejny fani literatury obchodzili swoje święto, a  najważniejsi wydawcy oraz wystawcy związani z rynkiem książki mieli szerokie pole do popisu. A czy rzeczywiście była możliwość pokazania jak najszerzej literatury, o tym dowiecie się w dalszej części artykułu.

Trzeba przyznać, że różnorodność wydawców oraz ciekawa oferta przedstawiona na ich stoiskach stanowi mocny element krakowskich targów.  Aranżacje przestrzeni sprawiały, że obok największych oraz najciekawszych wydawców trudno było przejść obojętnie (tu warto wspomnieć o wydawnictwie Otwarte, które postawiło na naturę i na swoim stoisku zainstalowało drzewo oraz piękną leśną tapetę). Ponadto świetnie przygotowani do swojej roli przedstawiciele wydawnictw potrafili w pasjonujący sposób mówić o najnowszych pozycjach ze swojej oferty, dobierając je do indywidualnych potrzeb czytelników.

Jak co roku najważniejszym elementem targów książki były spotkania. Każda z przybywających osób mogła spróbować zdobyć autograf od ulubionych autorów, w tym roku „gwiazdami” targów byli: Nicolas Sparks, Camilla Läckberg, Éric-Emmanuel Schmitt oraz uwielbiany przez polskich czytelników Remigiusz Mróz. W tym roku odbyło się również wiele spotkań z blogerami oraz typowo branżowych eventów. Dla najmłodszych przygotowano liczne atrakcje, takie jak np. Pogotowie Czytelnicze czy, jak na stoisku CzuCzu, układanki.

Wśród niesamowitej ilości emocjonujących i ciekawych elementów targów można niestety dopatrzyć się pewnych ograniczeń wynikających z  lokalizacji wydarzenia. Mała przestrzeń targowa nie dość, że utrudniała przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi stoiskami, to jeszcze ograniczyła możliwość przedstawienia oferty m.in. dotyczącej przedmiotów okołoksiążkowych (ten problem mieli twórcy gadżetów książkowych czy introligatorzy). Na targach książki odbywających się na wiosnę w Warszawie nie ma takiego problemu. Należy także nadmienić, że rozplanowanie poszczególnych stanowisk utrudniło poruszanie się po halach, ponieważ wydawnictwa przyciągające największe tłumy znajdowały się przy samych wejściach, a wymieszanie stoisk dla dzieci z tymi przeznaczonymi dla dorosłych czytelników wprowadzało dodatkowy chaos.

Podsumowując, tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie pozwoliły na zapoznanie się z najnowszą ofertą branży pisarskiej oraz były wspaniałym i inspirującym miejscem na spotkania dla pasjonatów. Targi zwiększają apetyt na książki, umożliwiają poznanie przed premierą największych i najbardziej wyczekiwanych tytułów. Polecam szczególnie dla osób, które uwielbiają chłonąć atmosferę takiego intelektualnego fermentu i dla tych, którzy w jednym miejscu chcą spotkać swoich ulubionych autorów.

Zapraszam do obejrzenia galerii: