Czego szukasz?


Kategorie


Książka

fot. Anna Kamińska

Książka

Camilla Läckberg na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

5 listopada 2017

Camilla Läckberg po raz drugi w Polsce!  W tym roku w związku z premierą najnowszej części sagi pt. „Czarownica” pisarka odwiedziła Warszawę i Kraków. Mieliśmy przyjemność, jako jedyni wśród mediów, uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym w ramach 21. Międzynarodowych Krakowskich Targów Książki.

Jak przystało na królową współczesnych kryminałów, do autorki ustawiła się rzesza czytelników – ponad 500 osób próbowało dostać się na spotkanie zorganizowane podczas 21. Targów Książki w Krakowie. Tłum przed drzwiami do sali zablokował ruch na całej szerokości korytarza. Ze względów bezpieczeństwa jedynie 70 osób mogło wysłuchać krótkiego wywiadu z autorką, pozostali mieli możliwość uzyskania autografu na swoim egzemplarzu książki. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Czarna Owca czytelnicy mogli zakupić „Czarownicę” przed polską premierą przewidzianą na 8 listopada.

Camilla Läckberg doceniła serdeczne i tłumne przybycie fanów. Przyznała, że czuje się w Polsce jak gwiazda rocka i gdy już wróci do „zmieniania pieluszek swojemu dziecku”, przypomni sobie chwile spędzone tutaj. Trzeba przyznać, że autorka okazała się niezwykle ciepłą osobą, choć – jak sama twierdzi – najbardziej lubi, gdy jej czytelnicy są smutni po lekturze jej powieści. Dla niej pisanie jest jak bezpłatna terapia psychologiczna, gdy może przelać uczucia na papier i wrócić do codziennych obowiązków. Dzięki temu czuje, że staje się lepszą partnerką i mamą. Co ciekawe, sama przyznała, że Erika i Patrik są jej najlepszymi przyjaciółmi… szkoda, że wymyślonymi.

Akcja najnowszej powieści Läckberg, którą czytelnicy mogli kupić przedpremierowo na Targach, toczy się wokół tytułowej „Czarownicy”. Od czasów polowania na czarownice, gdy kobiety obdarzone nieprzeciętną inteligencją, zdeterminowane oraz przede wszystkim wybierające samotną ścieżkę niezgodną z ogólnym postrzeganiem świata były prześladowane, niewiele się zmieniło. Läckberg podkreślała, że w dobie mediów społecznościowych, dalej prowadzimy polowania na czarownice, niszcząc kogoś samymi opiniami zamieszczanymi w sieci. Ponadto każdy z nas walczy z jakimiś demonami oraz „wrogami”, co wzmaga poczucie zagrożenia. Autorka ponadto podkreślała, że Polacy prawdopodobnie odnajdą się świetnie w jej najnowszej powieści, ponieważ w swojej historii wiele razy byli zaszczuci przez wrogów, gdzie jako najbardziej znaczący przykład podała sytuację podczas II wojny światowej.

Napisanie „Czarownicy” opiera się w dużej mierze na szczegółowych badaniach przeprowadzonych przez autorkę. Czerpała nie tylko ze źródeł historycznych ogólnie dostępnych, przejrzała również dokumenty dotyczące procesów toczących się w okolicach Fjällbacki oraz nieoficjalne teksty krążące w obiegu. Samą opowieścią o kulisach powstawania powieści rozbudziła dodatkowo ciekawość w polskich odbiorcach. Ponadto dla osób, które jeszcze nie miały do czynienia z wcześniejszymi powieściami Läckberg, ważna będzie informacja, że każdą pozycję można traktować jako osobny kryminał.

Zapraszam także do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia: