Czego szukasz?


Kategorie


Książka

"Imigranci" - fragment okładki / materiały prasowe

Książka

Być imigrantem? Wystarczy „psychiczna bezdomność”

8 grudnia 2015

Andrzej Stasiuk o książce Krzysztofa Załuskiego: „Mówiąc najprościej: Zapraszamy Państwa do piekła. To jest jedna z najczarniejszych książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać”.

 

Imigranci to ostatnio dyżurny temat w mediach, nie schodzący z czołówek gazet i ekranów telewizji. Stykamy się z nim na co dzień, ale nie uświadamiamy sobie, że imigrant to niekoniecznie człowiek na pryczy w obozie dla uchodźców. Żeby nim zostać, wystarczy „psychiczna bezdomność” – stan, w którym nigdzie nie czujemy się u siebie, a dookoła widzimy jedną barwę – czerń. Udowadnia to Krzysztof Maria Załuski, który kolejnym zbiorem opowiadań powraca do swojej głównej obsesji literackiej – emigracji, zarówno tej przestrzennej, jak i umysłowej. Jego „Imigranci” (Wydawnictwo Oskar) to postaci z krwi i kości, które burzą stereotyp „szczęśliwej codzienności”. Jest ona bowiem dla nich pasmem udręk, które wytrzymują tylko najsilniejsi. Załuski opisuje świat, którym rządzi darwinowska logika przetrwania, gdzie rodzice postrzegają swoje dzieci jako dawców organów, a piękny zapach Schwarzwaldu przykrywa woń rozkładających się trupów. W tych opowieściach każda rewolucja nie tyle zjada własne dzieci, co konsumuje je latami, a wyjściem z tego jest najczęściej śmierć, własna lub cudza. Można je określić jako reporterską beletrystykę, która krok po kroku rekonstruuje „abecadło zła” kryjące się w ludzkiej naturze. Jak przekonuje jeden z bohaterów, „Etyka? Przyzwoitość? A cóż to niby jest? To wszystko pojęcia stworzone na potrzeby maluczkich. Ci, którzy chcą coś osiągnąć nie mogą oglądać się na tak przyziemne rzeczy”.

Informacja o autorze:

Krzysztof Maria Załuski – prozaik, publicysta, założyciel i redaktor Pomorskiej Gazety Opinii „Riviera”. Jako dwudziestoparolatek wyjechał za granicę, gdzie spędził dwie dekady, najpierw w Londynie, później na pograniczu niemiecko-szwajcarskim. Debiutował w Polskim Radiu w 1980 roku, współpracował także z rozgłośniami radiowymi w Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Kanadzie. Napisał m. in. „Tryptyk bodeński” (1996), „Szpital Polonia” (1999) oraz „Wypędzeni do raju” (2010). Na motywach jednego z jego opowiadań TVP zrealizowała film „Wszyscy jesteśmy obcy” (reż. Krzysztof Magowski). Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Mówiąc najprościej: Zapraszamy Państwa do piekła. To jest jedna z najczarniejszych książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Czerń, czerń, czerń i tak aż po najdalsze horyzonty człowieczeństwa oraz społeczeństwa. Nie mam pojęcia, czy Załuski jest tutaj dziennikarzem, czy pisarzem. Czy zapisuje to co istnieje, czy tylko własne zmory. I jedno i drugie jest tak samo przeraźliwe. Niech diabli wezmą taką realność. Czapki z głów przed taką imaginacją.

Andrzej Stasiuk

Te opowiadania są rzeczywiście krwawe… Poza tym lakoniczne, okrutne i dziwne w tym dobrym sensie niesamowitości. Dobre i bardzo charakterystyczne.

Olga Tokarczuk

Fragment tekstu

I wtedy przytuliła do siebie Borysa. Zakryła mu dłonią twarz i skręciła kark. To samo zrobiła Natanowi. Kiedy dzieci już nie żyły, przykryła je mchem i liśćmi. Sama położyła się obok i przecięła żyletką żyły… Krew z nadgarstka wypływała powoli, tak wolno, że Irina mogła odbyć całą podróż jeszcze raz – tam i z powrotem. A gdy była już blisko celu, zapadła noc i zrobiło się chłodno. Wtedy otworzyła oczy, i pomyślała, że gwiaździste niebo, które rozpościerało się teraz tuż ponad szczytami świerków, jest rzeczywiście cudowne. A potem uśmiechnęła się do swoich myśli, bo wiedziała, że jeszcze przed świtem będzie u boku Gregora.

Imigranci

Autor: Krzysztof Maria Załuski
Tytuł: Imigranci, opowieści nie tylko dla Niemców
Wydawnictwo: Oskar
Premiera: 2015 rok
Ilość stron: 224 str

<p><strong>Wydawnictwo Oskar</strong></p> <p>ul. Otwarta 5a,<br /> 80-169 Gdańsk</p> <p><a href="http://www.wydawnictwooskar.pl" target="_blank">www.wydawnictwooskar.pl</a><br /> <a href="http://www.maszoperia.org" target="_blank">www.maszoperia.org<br /> </a></p> <p> </p>