Czego szukasz?


Kategorie


Gry planszowe

źródło: Trefl

Gry planszowe

„5 sekund”, czyli gra na cały wieczór [recenzja]

26 września 2016

„5 sekund” to gra towarzyska, która dzięki swojej dynamice i ciekawej formie zdobywa coraz liczniejsze grono fanów.

W rozgrywce, w której może brać udział od 3 do 6 graczy, najważniejsza jest presja czasu. Zadaniem graczy jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na jak największą ilość pytań.

Osoba zajmująca tzw. „Gorące Krzesło” musi odpowiedzieć w ciągu 5 sekund na pytanie wylosowane przez innego gracza, zaś czas jest odmierzany za pomocą spirali z kulkami. Gracz każdorazowo wymienia 3 rzeczy, które wskazuje karta. Mamy do wyboru dwa stopnie trudności: stronę czerwoną i stronę żółtą – łatwiejszą, choć ta granica bywa dość płynna. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi można przesunąć pionka na planszy o jedno pole. Aby utrudnić rozgrywkę, na planszy znajdują się dwa pola „Strefa zagrożenia”, gdzie gracz musi odpowiedzieć trzy razy pod rząd na pytania, aby przejść dalej. Oczywiście są przewidziane także karty z ułatwieniami: Następny oraz Zmiana, które można wykorzystać jednorazowo przy pytaniu.

„5 sekund” to gra dla każdego. Przysporzy dużo śmiechu zarówno w gronie znajomych, jak i rodziny. Sprawdzi się także podczas spotkań integracyjnych. Dodatkowym atutem jest fakt, iż gra posiada bardzo dużo pytań, więc nie znudzi się nawet po kilkunastu rozgrywkach.

Edycja specjalna powstała jako kolejna odsłona szalonej gry dla rodziny i przyjaciół. Wszystkie pytania zostały stworzone przez graczy dla graczy, dzięki czemu możemy trafić na szalone propozycje. Dodatkowa pula pustych kart pozwoli na urozmaicenie rozgrywki własnymi pytaniami. Pytania znajdujące się w tej wersji są bardzo urozmaicone – czasem wydaje się, że niektóre są banalnie proste, lecz presja czasu weryfikuje to przeświadczenie. Najwięcej odpowiedzi jesteśmy w stanie udzielić, gdy czas nie jest odliczany akurat dla nas.

„5 sekund” to gra dla każdego. Przysporzy dużo śmiechu zarówno w gronie znajomych, jak i rodziny. Sprawdzi się także podczas spotkań integracyjnych, ponieważ nie zmusza do emocjonalnego ekshibicjonizmu, lecz do dobrej zabawy. Dodatkowym atutem jest fakt, iż gra posiada bardzo dużo pytań, więc nie znudzi się nawet po kilkunastu rozgrywkach.

Trefl przygotował dla swoich odbiorców trzy wersje gry „5 sekund”: oryginalną (czerwoną), junior (żółtą) oraz edycję specjalną (niebieską), którą miałam przyjemność poznać bliżej. Każda z wersji opiera się na tych samych zasadach, lecz wersja junior jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6-9 lat, dzięki czemu gra jest dostosowana do poziomu wiedzy reprezentowanego przez dzieci.

W edycji specjalnej w pudełku znajdziemy: 362 karty z pytaniami (724 pytania), 16 kart na własne pytania, 6 kart „Następny”, 6 kart „Zmiana”, 6 pionków do gry, 1 planszę do gry oraz 1 specjalny czasomierz.